200 lat powiatu pleszewskiego

Avatar photoIrena Kuczyńska22 marca 20183min
Mapa-powiatu-z-czasow-zaboru1.jpg

Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza w piątek o godzinie 12.00 na konferencję „200 lat utworzenia Powiatu Pleszewskiego”.

Wśród prelegentów jest pleszewianin prof. Andrzej Gulczyński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pleszewie – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie.

Powiat pleszewski powstał w roku 1918, po Kongresie Wiedeńskim, gdzie ustalono nowy podział Europy, a Prosna stała się granicą pomiędzy dwoma zaborczymi mocarstwami.

Mapa powiatu w czasach zaboru (po wydzieleniu powiatu jarocińskiego)  i w 20 - leciu międzywojennym

Reforma administracji w państwie pruskim, miała zapewnić lepszą kontrolę nad terenem zagarniętym podczas rozbiorów. Pierwszy w historii powiat pleszewski był bardzo rozległy.

W czterech miastach: Pleszewie, Nowym Mieście, Mieszkowie i Jarocinie razem zamieszkiwało 4336 osób, a w 266 wsiach – 27 383 osoby.

Podczas piątkowej konferencji dr Maciej Kowalczyk będzie mówić o pruskiej administracji, prof. Olgierd Kiec o protestantach, którzy zaczęli się osiedlać 200 lat temu w powiecie pleszewskim.

Prof. Andrzej Gulczyński powie o komunikacji pomiędzy pruską władzą a polskim społeczeństwem.

Aleksander Splitt przypomni, co się działo w położonych za Prosną w Królestwie Polskim Gizałkach i Choczu. Dla pasjonatów historii, konferencja jest nie lada gratką.

Źródło:http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-200-lat-powiatu.html

A w tym linku można poczytać o ciekawej historii powiatu pleszewskiego, który trzy razy się pojawiał, a dwa razy znikał https://irenakuczynska.pl/powiat-pleszewski-razy-sie-pojawial-razy-znikal/


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska