230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja

Irena Kuczyńska3 maja 20214min
Gen.-Augustyn-Gorzeński.jpg

Właściciel Dobrzycy gen. Augustyn Gorzeński był wśród tych posłów Sejmu Wielkiego, którzy 3 maja 1791 roku podpisali Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.  Chociaż przetrwała tylko 2 lata, stała się dla Polaków legendą i mitem.

Wieczorem 2 maja 1791 roku odbyło się w Pałacu Radziwiłłowskim w Warszawie zebranie, na którym odczytano projekt konstytucji. W nocy z 2 na 3 maja w domu marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego 83 posłów i senatorów podpisało „Assekuracyę”  “zaręczając przedsięwzięcie hasłem miłości ojczyzny i słowem honoru”. Wśród sygnatariuszyAssekuracyi” był właściciel Dobrzycy gen. Augustyn Gorzeński – szef kancelarii króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, major ampliowany przy boku Jego Królewskiej Mości. Ustawa Rządowa została uchwalona 3 maja przez połączone stany w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego.

Niestety, przetrwała tylko 2 lata. Anulowano ją po II rozbiorze Polski w Grodnie w 1793 roku. O pomoc do carycy Rosji Katarzyny II zwrócili się antykonstytucyjni malkontenci: Stanisław Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski, którzy  weszli do historii jako zdrajcy.

Po III rozbiorze Polski Stanisław August Poniatowski wyjechał do Grodna.  Augustyn Gorzeński powrócił do Dobrzycy. To dla niego architekt Stanisław Zawadzki stworzył klasycystyczny pałac, w którym ma siedzibę Muzeum Ziemiaństwa.

W 1816 roku gen. Gorzeński spoczął w podziemiach kościoła św. Tekli w Dobrzycy, który odbudował po wielkim pożarze miasteczka w 1777 roku.

Czytaj też: Właściciel Dobrzycy współtworzył Konstytucję 3 Maja

Tak żegnano pana na Dobrzycy

Dobrzyckie związki z konstytucją 3 Maja

Jeden popierał drugi odrzucał Konstytucję 3 maja