Tak wysoka kwota, w tak krótkim czasie, przez ręce urzędników pleszewskiej instytucji pomocy społecznej, jeszcze nie przechodziła. Dopłaty do węgla wynoszą 3000 zł dla gospodarstwa domowego.
Firma z Lubomierza czeka na polski węgiel
2000 wniosków w rejestrze
Aktualnie wnioski na dopłaty, w zależności od liczby petentów, przyjmuje kilka osób, oddelegowanych z innych stanowisk pracy w M-G OPS w Pleszewie. Do tej pory przyjęto 3500 wniosków a wprowadzono do rejestru 2000. Część wniosków pleszewianie dostarczają osobiście, część za pomocą aplikacji profil zaufany. Wszystkie wnioski, po wprowadzeniu do bazy, podlegają analizie i weryfikacji. Co nie jest proste, bo przepisy nie są spójne a dopłata jest przyznawana nie na źródło ciepła ale na gospodarstwo domowe.
Dopłata do gospodarstwa nie do pieca
Znaczy to, że jeśli w jednym domu, z jednego pieca, korzystają 3 rodziny ( także spokrewnione czyli jedna wielopokoleniowa), wtedy szansę na dopłaty mają wszystkie 3 gospodarstwa domowe. Zdarza się też, że dwie osoby mieszkają razem ale utrzymują, że każda z nich prowadzi oddzielne gospodarstwo i wnioskuje o dodatek węglowy. Będzie wypłacany wszystkim gospodarstwom, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, jeśli ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł, kominek, koza, piec kuchenny, piec kaflowy na paliwo stałe.
8000 wniosków w sumie
Podczas weryfikacji pracownicy M-G OPS-u sprawdzają też czy wskazane źródła ciepła znajdują się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – podkreśla Dominika Frencel – dyrektorka M-G OPS w Pleszewie. Szacuje ona, że przez ręce pracowników jej firmy, przejdzie około 8000 wniosków na kwotę 24 000 000 zł.