Impreza, której inicjatorem i głównym organizatorem jest Paweł Sarbinowski – filmowiec z Pleszewa, rozpoczyna się w czwartek o 20.30 projekcją filmu „Na pastwę losu” w reż. Piotra Matwiejczyka w Łaszewie nr 11.
Czytaj: Paweł Sarbinowski – filmowiec z Pleszewa inspirator Bana Pleszew Festiwal
Nazajutrz od 17.00 rusza maraton filmowy w Zajezdni Kultury w Pleszewie – gdzie zaplanowano projekcję 9 filmów. O 21.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie , w ramach Bibliotecznej Akademii Rozmaitości, odbędzie się spotkanie z aktorem Mieczysławem Hryniewiczem, który zagrał w pełnometrażowym filmie „Urok” w reżyserii Pawła Sarbinowskiego. Aktor, który dużą rozpoznawalność zawdzięcza serialowi Stanisława Barei „Zmiennicy”.
Paweł Sarbinowski zdradza, że gość otrzyma statuetkę Zajezdni czyli Śrubę oraz miejsce w Pleszewskiej Alei Zasłużonych dla Sztuki Filmowej „za pomoc młodym filmowcom”. W 2022 roku odznaczenie otrzymał i swoją tabliczkę odsłonił prof. Tadeusz Szczepański – krytyk filmowy, historyk filmu – urodzony w Pleszewie, absolwent pleszewskiego liceum.
Prof. Tadeusz Szczepański i pleszewska perła w koronie
Sobota o 11.00 Bana Dzieciom czyli pokaz filmu animowanego „Wielka przygoda Niny” . O 13.00 przejażdżka filmowców kolejką połączona z opowieścią o historii pleszewskiej ciuchci.
Od 15.00 kolejny blok filmów, od 18.00 ostatni blok filmów. Potem głosowanie na Grande Prix 3. Bana Film Festiwalu. O 21.15 Kino na Leżakach i projekcja filmu „Janosik” z 1921 roku z muzyką na żywo.
Po 23.00 ogłoszenie wyników, wręczenie nagród filmowcom i losowanie nagród dla widzów. Przez cały czas będzie możliwość rozmów z młodymi filmowcami. W sobotę przy Zajezdni Kultury będzie uruchomiona strefa gastro – zapowiada Paweł Sarbinowski.
Opisy filmów, które biorą udział w 3. Bana Film Festiwalu i prezentacja twórców na profilu FB TUTAJ