Oddali prawie 60 litrów krwi

Avatar photoIrena Kuczyńska21 września 20202min
czolo.jpg

W niedzielę podczas Akcji Oddawania Krwi i Rejestracji Dawców Szpiku w Pleszewie 144 krwiodawców oddało prawie 60 litrów krwi.
Krwiodawców odwiedziła nowa dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu Małgorzata Tarnawska.
Pytała o kulisy pleszewskich akcji oddawania krwi, które mają taki duży rozmach – powiedział radiu Centrum Janusz Kasprzak – prezes Pleszewskiego Klubu Krwiodawców HDK PCK

Rzeczywiście pleszewskie akcje oddawania krwi, organizowane od 2006 roku, a od 2011 roku już w ramach Pleszewskiego Klubu Krwiodawców HDK PCK, budzą podziw. Sześć razy w roku klub organizuje szeroko zakrojone akcje w Domu Parafialnym.
W ostatnią niedzielę 144 osoby oddały 59,4 litra krwi. W tej grupie było 5 osób nowych, większość to kobiety, chociaż wśród krwiodawców panie stanowią od 25 do 30 procent wszystkich oddających krew.
Regularnie i profesjonalnie przygotowywane akcje to zasługa 14 osób, które pracują nad przygotowaniem akcji i jak i podczas samej zbiórki, która odbywa się w Domu Parafialnym. O akcji krwiodawcy są informowani za pomocą plakatów, Facebooka ale też za pomocą SMS-ów rozsyłanych do wszystkich krwiodawców, którzy pozostawili numery telefonów.
Liderem pleszewskich krwiodawców, zaangażowanym bez reszty w akcje oddawania krwi jest prezes klubu Janusz Kasprzak. W sumie, w ciągu 14 lat krew oddało około 2000 krwiodawców. Podczas listopadowej akcji ilość oddanej krwi w Pleszewie przekroczy 5000 litrów.
Pleszewskiej akcji oddawania krwi przyglądała się w niedzielę Małgorzata Tarnawska – nowa dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska