4 czerwca 1989 roku pleszewianie postawili na zmianę władzy

Avatar photoIrena Kuczyńska1 czerwca 20246min
Czolowe-1.jpg
Kolejna rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu. 4 czerwca 1989 roku pleszewianie wybrali kandydatów Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" przy Lechu Wałęsie. Wybory przygotowywał i kampanię w terenie prowadził lokalny Komitet Obywatelski "Solidarność"

 

4 czerwca 1989 – to był piękny dzień, poprzedzony kilkutygodniową kampanią wyborczą, która się rozpoczęła tuż po zakończeniu Obrad Okrągłego Stołu. Komitet Obywatelski „Solidarność” w Pleszewie zaczęli tworzyć liderzy NSZZ Solidarność, która przetrwała lata 80. w podziemiu, jakkolwiek dziwnie to brzmieć może, zważywszy na wielkość miasta Pleszewa.

Cztery nazwiska

Do Komitetu Obywatelskiego, zapisywali się pleszewianie, którym marzyła się zmiana: nauczyciele, lekarze, inżynierowie, robotnicy. Robili kampanię kandydatom na posłów: Józefowi Sałacie i Czesławowi Kurzajewskiemu i na senatorów Jerzemu Pietrzakowi i mec. Edwardowi Wende. Dziesiątki spotkań, rozmów, tysiące rozdanych ulotek, gazetek drugiego obiegu, godziny przygotowań członków komisji wyborczych.

kandydaci do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989
Kampania wyborcza
Kampania wyborcza
Kampania wyborcza – od lewej Izabela Golińska (Kubiak), Andrzej Szymański, kandydat na senatora Jerzy Pietrzak, Zbigniew Bujak – członek KO przy Lechu Wałęsie, lider „Solidarności” ukrywający się w stanie wojennym, mec. Edward Wende – kandydat do Senatu, Józef Sałata – kandydat do Sejmu
Piknik wyborczy z udziałem Anny Nehrebeckiej
Pikniki przedwyborcze : od lewej Oktawia Gorzeńska, Barbara Prusinowska, Łukasz Jaroszewski, Lidia Cieślicka, Mirosław Kuberka, Kinga Szymańska, Marek Kasperski, Witalis Półrolniczak
Naprawdę wygraliśmy!

No i ta niedziela 4 czerwca 1989 roku, słoneczna, z lokalami wyborczymi pełnymi wyborców, którzy nie bali się wchodzić do prowizorycznej kabiny, żeby tajnie zagłosować. I ta radość, w poniedziałek 5 czerwca, kiedy głosy policzono najpierw w Pleszewie, po kilku dniach także w Polsce. Komitety Obywatelskie wygrały wszystko, co było można. I potem słowa Joanny Szczepkowskiej „proszę państwa 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”.

Tak wyglądał Pleszew 4 czerwca 1989 roku
Tak świętowaliśmy: 25 lecie wygranych wyborów: TUTAJ
Tak świętowaliśmy 4 czerwca 2019  Pleszew zatańczył poloneza dla Polski
4 czerwca 2019 rocznica polonez dla Polski
4 czerwca 2019 – trzydziestolecie 4 czerwca 1989 roku polonez i tort
polonez dla Polski 4 czerwca 2019

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska