4 czerwca Pleszew zatańczy dla Polski

Irena Kuczyńska15 maja 20194min0
4-czerwca.jpg

30 rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989, Pleszew uczci polonezem, którego mieszkańcy miasta zatańczą w samo południe na pleszewskim rynku.

 

Program uroczystości przewiduje też wystawę zdjęć miasta z 1989 roku, wykład oraz Kawiarenkę Obywatelską.

Pomysł na uczczenie 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów tańcem narodowym, zrodził się w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich a władze miasta Pleszewa go zaakceptowały i  wsparły pomocą wszelaką.

Na zdjęciu: Izabela Świątek - zastępca burmistrza, Irena Kuczyńska - blogerka, Anna Sobkowiak - grafik komputerowy, Przemysław Marciniak - dyrektor Domu Kultury, Lucyna Roszak - prezes Fundacji Animacja - organizatorzy happeningu

Już wkrótce na mieście i w przestrzeni wirtualnej pojawią się plakaty zachęcające do udziału w obchodach radosnej rocznicy wydarzenia,  które w najnowszej historii Polski było bezprecedensowe.

Wspólny polonez odtańczony na naszym pięknym pleszewskim rynku ma łączyć pokolenia.

Do tańca zaproszeni są uczniowie wszystkich pleszewskich szkół, seniorzy, radni, przedstawiciele różnych środowisk ale też wszyscy mieszkańcy Pleszewa.

Przygotowania grupy, która poprowadzi wspólny taniec,  już trwają. Ale zaproszeni na rynek są wszyscy. Mogą zatańczyć, mogą się przyglądać.

Wszyscy, którzy przyjdą 4 czerwca na rynek otrzymają okolicznościowe plakietki  „4 czerwca ’89 – Pleszew świętuje”.

Przed polonezem  o godzinie 11.45 odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Przybyłych na rynek powita burmistrz Arkadiusz Ptak oraz Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność w latach 1989 /1990 Piotr Hasiński – pierwszy  burmistrz Pleszewa.

Przyjdźcie zatem i przyprowadźcie ze sobą dzieci i wnuki. Otrzymają plakietki i chorągiewki. I zapamiętają wydarzenie, które będzie utrwalone na zdjęciach i filmach.

Dzień wcześniej na pleszewskim rynku zostanie otwarta wystawa zdjęć „Pleszew 1989 – 2019” z zasobów  Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

W środę 5 czerwca o godzinie 17.00 w restauracji Frascati odbędzie się Kawiarenka Obywatelska poświęcona wspomnieniom wydarzeń, które miały miejsce w Pleszewie przed wyborami 4 czerwca i w czasie ich trwania.

Przyjść na kawę i prezentację dokumentów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z roku 1989 może przyjść każdy. Chodzi  bardziej o powspominanie wydarzeń sprzed 30 lat niż ich ocenę.

W czwartek 6 czerwca w Muzeum Regionalnym  wykład „Polska 1989 -2019 państwo i społeczeństwo” wygłosi prof. Krzysztof Podemski z UAM w Poznaniu.