Szczegóły korzystania z środków przeznaczonych na szkolenia pracodawców i pracowników zaprezentowano potencjalnym pracodawcom w piątek podczas konferencji zorganizowanej przez PUP pod patronatem starosty Macieja Wasielewskiego.
Przedstawiciel Fundacji Ukraina z Wrocławia Bartłomiej Potocki omówił warunki dokształcania cudzoziemców – obywateli Armenii, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Ukrainy. Tych ostatnich w powiecie pleszewskim w 2020 roku pracowało 2500.
Zasady naboru zaprezentowała Joanna Stanisławska z Akademii Rozwoju w Pleszewie. I tak z dotacji nie może skorzystać firma jednoosobowa, pracownik młodociany, osoba na urlopie macierzyńskim, chorobowym i zatrudniona sezonowo.
Dotacja może być przeznaczona np. na kursy i studia podyplomowe, na przygotowanie do egzaminu, który zmierza do uzyskania nowych kwalifikacji. W tym rozdaniu priorytetowo traktowani są pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, przy czym co najmniej jeden z nich musi mieć umowę o pracę. Dotacje można wykorzystać też na naukę języka polskiego.
Na wsparcie dla swoich pracowników mogą liczyć spółdzielnie socjalne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, kluby integracji społecznej, firmy zatrudniające osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Firmę kształcącą wybiera pracodawca.
Szkolenia z funduszu powinny się zakończyć do 30 listopada, indywidualne do końca lutego 2022. Szkolenia będą monitorowane przez służby starosty. Zaś wnioski, których nabór ruszył w poniedziałek i potrwa do wyczerpania środków, rozpatruje zewnętrzna komisja. Można je przynosić lub nadsyłać drogą elektroniczną na adres: j.grzesiak@pleszew.praca.gov.pl
Można się też telefonicznie umówić na konsultację
Szczegóły: pleszew.praca.gov.pl
Do podziału jest 900 000 złotych. Więcej – 1 200 000 – pozyskał Poznań i 1 400 000 Kalisz.
Czytaj też: Duża kasa dla pracowników i pracodawców