Rocznica egzekucji siedmiu mieszkańców Pleszewa w Lasku Malińskim

Avatar photoIrena Kuczyńska6 listopada 20194min
Czolo.jpg
6 listopada 1939 roku hitlerowcy zamordowali w Lasku Malińskim 7 młodych mieszkańców Pleszewa. Był to ostatni akord operacji "Tannenberg", czyli niszczenia polskiej inteligencji - podkreśla historyk IPN Tomasz Cieślak.

 

Inscenizacja wydarzeń sprzed 80 lat odbyła się kilka dni temu w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. W uczestników wydarzeń sprzed 80 lat wcielili się członkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Dzisiaj władze miasta Pleszewa złożyły kwiaty pod obeliskiem, który upamiętnia śmierć 7 młodych mieszkańców Pleszewa, więzionych wcześniej w więzieniu przy ulicy Kaliskiej. Sąd doraźny, z Gerhardem Fleshem na czele, przesłuchał 16 więźniów w siedzibie gestapo przy ul. Sienkiewicza, 7 skazując na śmierć.

Egzekucja w obecności Christianna i Clausa Jouanne’ów z Baranówka, odbyła się 6 listopada o godzinie 15.00 w Lasku Malińskim. Ofiary zakopali  współwięźniowie, których odwieziono pociągiem do Fortu VII w Poznaniu.

Strzały z „Boreczku” słyszał pracujący w polu Jan Tanaś, który miejsce pochówku zaznaczył. Dzięki temu oraz zeznaniom naocznego świadka Karola Peltza, udało się w maju 1945 roku zidentyfikować miejsce i przeprowadzić ekshumacje.

Fotoreportaż z rekonstrukcji „Operacja Tannenberg” w Muzeum Regionalnym w Pleszewie TUTAJ

Egzekucja siedmiu mieszkańców ziemi pleszewskiej w 1939 roku – artykuł autorstwa Tomasza Cieślaka TUTAJ

O pogrzebie zamordowanych 6 XI 1939 roku, który odbył się w maju 1945 roku TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska