Prywatny kolekcjoner z Jedlca zgromadził wiele cennych pamiątek po Janie Pawle II. Od kilku lat razem z radną Beatą Szymoniak zabiega o utworzenie w Jedlcu stałej ekspozycji.
Papieskie pamiątki w prywatnej kolekcji w Jedlcu
Teraz, przed 40 rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, społecznicy z Jedlca podejmują kolejną próbę wyeksponowania pamiątek.
Pamiątki po Janie Pawle II mieszkaniec Jedlca zdobył dzięki dobrym kontaktom z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, siostrą zakonną, która opiekowała się apartamentem papieskim oraz biskupem Konradem Krajewskim – papieskim ceremoniarzem.
Wśród nich jest alba Karola Wojtyły, mitra używana podczas Roku Jubileuszowego 2000, relikwiarz z fragmentem sutanny, serwety, zegar, figurki z apartamentu papieskiego, długopis, medale wybijane przez Stolicę Apostolską z okazji licznych pielgrzymek.
W sumie mieści się to wszystko w dwóch oszklonych szafach. Kolekcjoner wypożycza to do parafii, do szkół, na wystawy m.in. do OKL w Gołuchowie. Ale chciałby to eksponować szerszej publiczności. Tymczasem nie ma zainteresowania kolekcją ani w parafii ani w gminie Gołuchów.
Liczyć może na radną Beatę Szymoniak, która chce przekonać kolegów z Komisji Promocji Rady Gminy do podjęcia tematu.
Źródło:http://www.rc.fm/news/goluchow-niechciane-pamiatki.html
Na razie napisała list sprawie upowszechnienia kolekcji pamiątek po JP II. W czwartek radni go mają rozpatrzeć.
Sz. P. Marek Zdunek
Wójt Gminy Gołuchów, Komisja Promocji i Rozwoju Rady Gminy w Gołuchowie
Od kilku lat w Jedlcu trwają starania o przygotowanie miejsca, w którym mogłyby być udostępnione pamiątki po św. Janie Pawle II. Zbiór jest wyjątkowy – to przedmioty które należały do Ojca Świętego lub które używał – np. szaty liturgiczne. Drugi taki zbiór pamiątek papieskich w Wielkopolsce znajduje się w ośrodku stworzonym przez o. Jana Górę na Lednicy.
Pierwsze pamiątki papieskie do Jedlca trafiły po tym, jak w 2005 roku z inicjatywy młodzieży postawiony został obelisk ku czci Ojca Świętego. I tak przez kolejne lata do małej wioski trafiły wyjątkowe przedmioty, m.in. mitra, którą św. Jan Paweł II używał w trakcie obchodów Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, alba czy cingulum, a także codziennego użytku – długopis i teczka, talerz i serwety z jadalni, zegarek (pełen spis pamiątek z Jedlca poniżej). To, że te przedmioty trafiły do Jedlca, było czymś niesamowitym.
W tym czasie pamiątki te były pokazywane na kilku wystawach – mniejszych, kameralnych – takich jak w miejscowej szkole, czy w placówkach oświatowych w Kaliszu, a również na wystawie zorganizowanej wspólnie z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie przed kanonizacją Jana Pawła II. Poszczególne pamiątki „gościły” również w niektórych kościołach diecezji z okazji równych uroczyści „papieskich”. Od kilku lat próbujemy przygotować stałe miejsce dla tych pamiątek w Jedlcu, tak aby były one stale dostępne dla zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Czy warto, aby takie miejsce powstało? Jestem przekonana, że warto. Tak jak już wspominałam w Wielkopolsce drugi podobny taki zbiór jest na Lednicy. Dla nas, tak małej miejscowości, jest to ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że otrzymaliśmy takie cenne dary. Zapewne miejsce takie będzie chlubą dla naszej wsi, jak i całej gminy – którą przecież ze względu na gołuchowski zamek, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, zalew w Gołuchowie czy w końcu Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu – odwiedza wiele osób. Na pewno to nasze „miejsce papieskie” w Jedlcu byłoby wyjątkowym które warto odwiedzić i zobaczyć. Ale to nie jest najważniejszy powód – jest drugi, o wiele bardziej istotny. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca w 2005 roku. Mijają kolejne lata, odchodzą ci, którym dane było żyć w tym samym czasie, przychodzą nowe pokolenia. To od nas zależy, jak w przyszłości będzie wyglądała pamięć po naszym Wielkim Rodaku w Polsce, a również w naszej „Małej Ojczyźnie” jaką jest Jedlec i gmina Gołuchów.
Już w 2014 roku pojawiła się pierwsza propozycja lokalizacji takiego miejsca. To lokal w budynku w centrum wioski, należący do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Gołuchowie. Pomieszczenie od lat stoi niewykorzystane. Wcześniej pojawił się pomysł, aby samorząd mógł przejąć ten lokal – czy to w ramach kupna czy dzierżawy i urządzić w nim izbę pamięci. Propozycja jest taka, aby izba była urządzana w ten sposób, że pamiątki znajdowały by się w przeszklonym pomieszczeniu, tak aby nikt nie musiał ich stale pilnować, a sami mieszkańcy codziennie otwieraliby i zamykali ten lokal. Znajduje się on przy głównej drodze, w centrum wioski, także zapewne odwiedzać to miejsce mogliby również przypadkowi przejezdni.
Do rozważenia pozostaje również lokalizacja izby pamięci na placu w centrum wioski, w sąsiedztwie szkoły – przy parkingu i przystanku autobusowym – skrzyżowanie dróg w kierunku Macewa, Turska i Gołuchowa. W tym miejscu nie ma jednak żadnego budynku, ale można rozważyć usytuowanie np. gotowego „konteneru” ekspozycyjnego, przystosowanego wewnątrz do przygotowania ekspozycji, bądź małej „góralskiego” domku z bali. Liczę, że Władze Gminy Gołuchów pozytywnie rozważą powstanie takiego miejsca w Jedlcu, które byłoby chlubą dla całej gminy.
Z wyrazami szacunku Beata Szymoniak
Pamiątki papieskie z Jedlca:
Mitra Jana Pawła II używana m.in. podczas liturgii obchodów Roku Jubileuszowego 2000
Alba używana przez kard. Wojtyłę
Cingulum używane przez Jana Pawła II
Relikwiarz papieski z fragmentem sutanny Jana Pawła II
Relikwiarz papieski z włosami św. Jana Pawła II – miniatura pomnika z Kalisza
Różańce papieskie pobłogosławione przez Jana Pawła II w ostatnich dniach życia
Pamiątkowe obrazki z własnoręcznym podpisem kard. Karola Wojtyły
Długopis używany przez Ojca Świętego Jana Pawła II
Teczka z białej skóry z herbem papieskim używana przez Jana Pawła II podczas liturgii
Talerz i serweta z jadalni papieskiej
Serwety świąteczne z apartamentu papieskiego
Figurka dzieciątka Jezus z apartamentu papieskiego – mała i duża
Zegar z apartamentu papieskiego
Figurka Matki Bożej z apartamentu papieskiego
Medale osobiście przekazane przez św. Jana Pawła II gościom, m.in. dr Wandzie Półtawskiej:
Medal wydany przez Stolicę Apostolską z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 roku (5 – 17 czerwca)
Medal wydany przez Stolicę Apostolską z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji w 2003 roku (5 – 9 czerwca)
Medal wydany przez Stolicę Apostolską z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Grecji, Syrii i na Maltę w 2001 roku (4 – 9 maja)
Srebrna moneta 500 lirów wybita przez Stolicę Apostolską z okazji XII Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Paryżu w 1997 roku (19 – 24 sierpnia). Moneta wybita została w ilości 18.000 egzemplarzy. Srebro 835/1000, 11 gram
Pamiątkowy medal z brązu wydany przez Stolicę Apostolską z okazji XXV-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w 2003 roku. Medal wydany został w ilości 6.000 egzemplarzy
Srebrna moneta 10 euro wybita przez Stolicę Apostolską z okazji XXIV rocznicy wyboru Jana Pawła II w 2002 roku. Moneta wybita została w ilości 1.000 egzemplarzy. Srebro 925/1000, 22 gramy
Zestaw monet euro wybitych przez Stolicę Apostolską z okazji XXV-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w 2003 roku. Monety: 1, 2 euro, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 eurocent
Zestaw pięciu medali wydanych przez Stolicę Apostolską z okazji Jubileuszu Roku 2000. Na medalach podobizny: Leona XIII, Piusa XI, Piusa XII, Jana Pawła II i Pawła VI
Pamiątkowy klaser papieski wydany przez Pocztę Watykańską z okazji pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę w 1998 roku (21 – 26 stycznia)
Pamiątkowy klaser papieski wydany przez Pocztę Watykańską z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Czechosłowacji w 1990 roku (21 – 21 kwietnia)
Zestaw znaczków wydanych przez Pocztę Watykańską z okazji XV Światowych Dni Młodzieży w Roku Jubileuszowym 2000 w Rzymie (15 – 20 sierpnia)
Różańce przekazane przez papieży Benedykta XVI i Franciszka