Gmina Dobrzyca zajęła II miejsce w badaniu zorganizowanym przez Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu pod nazwą: „Jakość e-komunikacji w relacjach włodarzy gmin z ich mieszkańcami na przykładzie województwa wielkopolskiego”.
Grupa studentów pod opieką merytoryczną dr. Mikołaja Tomaszyka przygotowała i przeprowadziła badania metodą „tajemniczego klienta”.
Wymyślona przez nich 32 – letnia Anna Markiewicz zwracała się do 226 gmin z pytaniami o warunki życia po ewentualnej przeprowadzce. Pytała o sieć szkół, przedszkoli, o transport, możliwości opieki. Anna Markiewicz chciała zamieszkać w gminie z mężem zawodowym kierowcą, synkiem pierwszoklasistą i niepełnosprawną dwuletnią córką.
Na e-meila nieznajomej zareagowały 133 samorządy. Z powiatu pleszewskiego tylko Gizałki, które zdobyły 78 miejsce i Dobrzyca, która znalazła się na 2 miejscu rankingu. Pleszew, Gołuchów, Czermin, Chocz nie zareagowały na e- meila nieznajomej.
Lepiej od Dobrzycy wypadli tylko urzędnicy magistratu w Złotowie. Podczas badania oceniano czas, w którym gmina odpowiedziała, dane kontaktowe i podpis pracownika urzędu, szybkość udzielenia odpowiedzi, zachętę do kontaktu.
Zdjęcia z gali
Na galę wręczenia dyplomów do Poznania pojechał burmistrz Jarosław Pietrzak i przewodniczący Witalis Półrolniczak.