W Pleszewskim Centrum Medycznym wykonano pierwszą w Polsce rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem implantu z siatki biologicznej. W USA to standard.
Dokonał tego zespół chirurgów pleszewskich pod kierunkiem opiekuna merytorycznego i konsultanta – prof. Dawida Murawy z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
W środku prof. Dawid Murawa, z lewej Paweł Przybył, z lewej Radosław Lisiecki, obok Piotr Przybył, pierwszy z lewej Mikołaj Matyjewicz
Dotychczas implanty z siatki biologicznej czyli ludzkiej bądź zwierzęcej wykorzystywano np. przy przeszczepach po oparzeniach. „W Pleszewie, po raz pierwszy w Polsce, wykorzystano bezkomórkową macierz przy rekonstrukcji piersi. Pomiędzy skórę a implant wszczepiono pacjentce siatkę z osierdzia wołowego, które hamuje rozwój komórek zapalnych” – potwierdził radiu Centrum Błażej Górczyński – wiceprezes Pleszewskiego Centrum Medycznego sp. z o.o
Dlaczego właśnie Pleszewie wykonano nowatorską operację? Prezes mówi, że prof. Murawa ma zaufanie do pleszewskich onkologów: Pawła Przybyła (ordynatora), Piotra Przybyła, Mikołaja Matyjewicza a dla Radosława Lisieckiego jest opiekunem medycznym i naukowym.
W pleszewskim szpitalu rocznie przeprowadza się 150 operacji raka piersi. Rekonstrukcję, łącznie z mastektomią, przeprowadza się od dawna ale bez użycia siatki biologicznej do podtrzymywania implantu.
O PCM w Radio Centrumhttp://www.rc.fm/news/pleszew-pionierska-operacja.html