Pleszew ma kolejny historyczny kalendarz. W roku 2019 do każdego miesiąca przypisano jeden obiekt, który istniał w mieście 100 lat temu.
Wykorzystano do tego stare pleszewskie pocztówki ze zbiorów Muzeum Regionalnego.
Pleszewski kalendarz otwiera pocztówka z pięknym gmachem poczty z ostatniej dekady XIX wieku. Niestety, neogotycką kamienicę w latach PRL-u przebudowano, czego starsi pleszewianie nie mogą przeboleć. Historia poczty zbudowanej w czasach pruskich.
A potem styczeń i pleszewskie „papierki” z opisaną historią, sięgającą roku 1899.
Luty skojarzono z Bankiem Kupieckim, który w rynku się mieścił od 1913 wieku.
Przez 31 dni marca królować będzie w kalendarzu młyn parowy założony na Nerze w 1855 roku przy ulicy Breslaustrasse. Tak się w czasach pruskich nazywała ul. Sienkiewicza.
Do kwietnia przypisano kamienicę przy ul. Poznańskiej 8, gdzie były dwa sklepy: Stefan Stragierowicz od 1911 roku prowadził sklep rzeźnicki, a obok warsztat szewski prowadził Marcin Wejchmann. Tragiczna historia życia jednego z synów Wejmannów. Majową kartkę w kalendarzu zdobi elektrownia miejska, którą zbudowano w 1898 roku. 19 grudnia 1898 roku na pleszewskim rynku po raz pierwszy zapłonęły trzy łukowe lampy. Miesiąc później żarówki rozbłysnęły w pleszewskich domach.
Czerwiec należy do pleszewskiego liceum, które wtedy obchodzi 100 urodziny. A gmach przy Poznańskiej 38 zbudowano 107 lat temu.
Lipiec skojarzono z Bankiem Pożyczkowym przy ul. Kraszewskiego 11 (w czasach pruskich Schulstrasse czyli Szkolna). Zbudowano go w 1907 roku wg projektu pleszewskiego architekta Janiaka.
Sierpniową kartkę zdobi Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Domowym Sióstr Służebniczek NP NMP przy ul. Bojanowskiego 1. Parterowy Dom Świętego Antoniego powstał w roku 1907. Piętro dobudowano później.
Na wrześniowej kartce z kalendarza znajdujemy Dom św. Józefa przy ul. Bojanowskiego 1, w czasach pruskich Adalbertstrasse. Zbudowano go w 1904 roku. Mieścił się tu Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek oraz szpital prowadzony przez siostry.
Październik jest powiązany z pleszewskim kupiectwem i Domem Towarowym Tilgner przy ul. Kaliskiej 5. Istniał już w roku 1888.
Listopadowa kartka z kalendarza jest okraszona pocztówką Urzędu Skarbowego, zbudowanego w 1905 roku przy ulicy Lipowej – tak w czasach pruskich nazywała się Aleja Wojska Polskiego.
Do grudnia przypisano kamienicę przy ul. Kaliskiej 2, w której od końca XIX wieku zakład wyrobu dewocjonaliów prowadził Stanisław Bendlewicz. Kamienica ucierpiała w ostatnim dniu II wojny światowej. Historia kamienicy
Kalendarz, który jest powtórką z historii miasta, rozwijającego się też w czasach zaboru pruskiego, można kupić w Muzeum Regionalnym i w księgarni na rynku.