Pleszew otrzymał 5 300 000 złotych dofinansowania na rewitalizację terenów pokolejowych.
Pieniądze pochodzą z programu „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, przemysłowych i pokolejowych”.
Trzy lata temu, kiedy miasto rozpoczynało przebudowę dworca na bibliotekę, dotacji nie udało się uzyskać i cała inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta.
O bibliotece przyjaznej dla seniorów TUTAJ
Teraz Pleszew znalazł się na liście samorządów, które pieniądze dostaną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zadanie pt. „Rewitalizacja Miasta Pleszewa”.
Koszt projektu 6 305 739,19, z czego 5 350 739,19 stanowi dofinansowanie. Pierwsze zadanie, czyli przebudowa dworca na bibliotekę, już zrealizowano. Zatem pieniądze z projektu pieniądze zasilą budżet miasta.
Kolejne zadanie to zagospodarowanie terenów przy torach pomiędzy ulicą Kolejową i Targową, na co w projekcie jest 1 516 335,04 zł.
Projekt zakłada m.in. budowę łącznika pomiędzy wspomnianymi ulicami, będącego przedłużeniem ulicy Kolejowej, także wyłożonego kostką brukową, stylizowane oświetlenie (podobne do tego na Placu Powstańców Wielkopolskich) budowę ciągu dla pieszych przy torach, małego centrum przesiadkowego z miejscami dla czterech autobusów, odnowę lokomotywy z wagonikiem, które zostaną przestawione na drugą stronę, budowę gablot na ekspozycję dawnego sprzętu kolejowego.
Szerzej o planach zagospodarowania terenów pokolejowych TUTAJ
Wiadomość o dotacji przywiozła do Pleszewa Marzena Wodzińska – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego. Przy okazji zwiedziła bibliotekę.
W najbliższych dniach rozpocznie się przebudowa ulicy Kolejowej w Pleszewie. Koszt przebudowy z oświetleniem 830 000 zł ponosi miasto i gmina Pleszew przy wsparciu Starosta Powiatowego w Pleszewie.
Projekt przebudowy ulicy Kolejowej zakłada przesunięcie jezdni o dwa metry w prawo w kierunku wagi. Chodzi o wygospodarowanie miejsca na chodnik przy bibliotece, która od jesieni funkcjonuje w dawnym budynku dworca kolejowego.
Zmieniony będzie nieco wjazd do biblioteki oraz do Domu Kultury, który powstaje w dawnej małej parowozowni.
Miejsca parkingowe przy Kolejowej będą przeniesione na drugą stronę ulicy, bliżej torów. Ulica Kolejowa jest wyłożona kostką granitową i tak zostanie – zapewnia burmistrz Jędruszek.
Docelowo Kolejowa będzie połączona z Targową i ten łącznik też będzie z kostki granitowej. Podczas modernizacji ulicy Kolejowej będą usunięte drzewa.
Nowe nasadzenia pojawią się tu wraz z budynkiem mieszkalno – usługowym, który miasto wybuduje na rogu Ogrodowej i Kolejowej.
Zgodnie z planem postępują prace przy przebudowie parowozowni na Dom Kultury w Pleszewie. Na to zadanie miasto dotację otrzymało. Szczegóły TUTAJ