Pleszewski Famot posiada jedną z najnowocześniejszych hal produkcyjnych przemysłu obrabiarkowego na świecie.
Znajdujące się w nowej hali maszyny, będą mogły obrabiać detale o wadze sięgającej 40 ton. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie hali, na którym nie zabrakło przecięcia wstęgi z udziałem licznych uczestników uroczystości.
Zbigniew Nadstawski – Prezes Famot Pleszew Spółka z o.o. na otwarciu podkreślał, że hala do precyzyjnej obróbki bardzo dużych korpusów obrabiarek, mogła powstać dzięki wspólnej inicjatywie panów Geislera z DECKEL MAHO Pfronten GmbH, Dose z DECKEL MAHO Seebach GmbH oraz jego.
Nowa hala XXL Machining ma 6100 m2 powierzchni, została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na dalszy wzrost konkurencyjności pleszewskiej firmy.
Hala spełnia także najwyższe kryteria efektywności energetycznej. Celem inwestycji jest zwiększenie produkcji do 2000 obrabiarek rocznie i wartości sprzedaży na poziomie 200 milionów euro.
W otwarciu hali uczestniczyli inwestorzy, projektanci, wykonawcy, władze miasta, powiatu oraz lokalnego biznesu.
Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, wręczając kwiaty prezesowi Nadstawskiemu, podkreślił, że „samorząd nie może istnieć bez biznesu, a biznes bez samorządu”.
W Famocie pracuje ponad 700 osób, a spółka DMG MORI, w skład której wchodzi Famot, dotąd zainwestowała w Pleszewie 100 000 000 euro. I zapowiada kolejne inwestycje m.in. utworzenie centrum logistycznego.
Najważniejsze innowacje w nowej hali:
– System stabilizacji termicznej gwarantujący 23°C (± 0,5°C/h oraz ± 1°C/dobę)
– Oszczędność energii oraz emisji CO2 dzięki systemowi inteligentnego zarządzania obiektem (772 tys. kWh i 512 t CO2)
– Centralny system zarządzania chłodziwem (28 tys. l pojemności o wydajności 2,4 tys. l/min.)
– Centralny system odprowadzania wiórów o max. wydajności 10m³ na dobę
– Autonomiczne platformy do transportu obrabianych korpusów
– System monitorowania przepływu materiałów firmy TULIP
– Nowe centrum zarządzania narzędziami