Na pleszewskim rynku można oglądać wystawę „Polska morska Niepodległa” nawiązującą do 100 – lecia Zaślubin Polski z Morzem, które miało miejsce 10 lutego 1920 roku w Pucku.
Wystawa składa się z 11 plansz prezentujących aspekty morskiej historii II RP. Ufundowany przez gdańskich mieszczan pierścień, wrzucał do Bałtyku gen. Józef Haller. Do Armii Polskiej, powstającej w 1919 roku we Francji, wstępowali młodzi Wielkopolanie, którzy w I wojnie światowej walczyli w armii pruskiej i po klęsce Prus stali się jeńcami wojennymi. Więcej TUTAJ
Do Armii Polskiej zaprosił ich gen. Józef Haller. Wśród Hallerczyków byli też pleszewianie. Wiosną 1919 roku walczyli o wschodnie granice II Rzeczpospolitej z Armią Budionnego. Jesienią pod dowództwem gen. Hallera zaczęli przejmować Pomorze, które Polska odzyskała w wyniku Traktatu Wersalskiego. 10 lutego 1920 roku byli świadkami symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Wystawa przybliża to wydarzenie, ale też przypomina historię Gdyni, pierwszego portu morskiego – miasta od zadań specjalnych, historię polskich transatlantyków, żaglowców pod polską banderą, tradycje morskie miasta Torunia, które wraz z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Biuro Programu „Niepodległa” wystawę przygotowało.
Zdjęcia Muzeum Regionalne w Pleszewie
Reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka