Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi brytyjska Agencja Reutersa pisze o krzyżu fotowoltaicznym, który od kilku miesięcy znajduje się na kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie.
„Krzyż ma funkcję ekonomiczną i ewangeliczną” – podkreśla ks. kanonik Krzysztof Guziałek – proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie – inicjator przedsięwzięcia.
Krzyż ma 12 metrów wysokości i 6 metrów szerokości w ramionach i składa się z 18 paneli. Wieczorem jest podświetlony i z daleka widoczny. Usytuowany na południowej ścianie kościoła ściąga promienie słoneczne i przetwarza je w energię elektryczną, której wystarcza na oświetlenie kościoła i nagrzanie w zimie oraz klimatyzację w lecie. „Chodzi o szukanie odnawialnych źródeł energii i ochronę środowiska. Słońce zamiast węgla. Z drugiej strony jest to mój dar dla parafii za powrót do życia po ciężkiej chorobie” – podkreśla ks. Krzysztof Guziałek.
Nawiązuje też do apelu papieża Franciszka o ochronę ziemi, na której żyjemy. Dodaje, że podświetlony krzyż ma funkcję ewangelizacyjną, ma przypominać o Bogu i krzyżu. Jeśli chodzi o wymiar ekonomiczny, oszczędności mogą , sięgać 2000 zł w zimie i 500 zł w lecie ale dokładnie będzie je można oszacować po roku.
Jeśli chodzi o brytyjską Agencję Reutersa, gdzie pojawiła się informacja o pleszewskim krzyżu z okazji Dnia Ziemi, to wywiad z proboszczem ks. Krzysztofem Guziałkiem, był nagrywany już w marcu.
RADIO CENTRUM EKO – Ewangelizacja