Cenne… Zagrabione… Utracone w pałacu w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska10 czerwca 20203min
plakat-czolo.jpg

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza do zwiedzania najnowszej wystawy „Cenne… Zagrabione… Utracone?”.

Ukazuje ona systematyczny proces grabieży dóbr kultury z wielkopolskich siedzib ziemiańskich w czasie okupacji niemieckiej

Wernisażu, ze względu na pandemię koronawirusa, oczywiście nie będzie. Za to w najbliższy weekend na profilu społecznościowym Muzeum Ziemiaństwa zostanie opublikowany film, gdzie będzie można zobaczyć eksponaty zgromadzone w muzealnych salach. Wystawa czasowa ukazuje prowadzony przed 80 laty – w czasie okupacji niemieckiej systematyczny proces grabieży dóbr kultury z wielkopolskich siedzib ziemiańskich, stanowiącej tylko fragment zakrojonego na gigantyczną skalę rabunku dzieł sztuki z terytorium niemal całej Europy – podkreśla kurator wystawy dr Stanisław Borowiak – kierownik działu historycznego MZ.
Na ekspozycji podziwiać można najbardziej reprezentatywne przykłady obiektów rabowanych z dworów i pałaców przez powołane do tego organy III Rzeszy – dzieła malarstwa polskiego, ze wspaniałym portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego na czele, który do 1939 roku wisiał w Zamku w Gołuchowie – był częścią kolekcji Czartoryskich.  A otrzymał go gen. Augustyn Gorzeński od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na dobrzyckiej wystawie znajdziemy znakomite dzieła malarstwa niderlandzkiego z XVII i XVIII w., meble, ceramikę i rzemiosło artystyczne zgromadzone przez wielkopolskich ziemian i zrabowane. Wśród eksponatów zrabowanych i odzyskanych jest komoda z wyposażenia przedwojennego pałacu Czarneckich w Dobrzycy.

Eksponatom zrabowanym i odzyskanym towarzyszy opis rabunku. Wystawa dotyczy dzieł sztuki rabowanych w wielkopolskich siedzibach magnackich jak Gołuchów, Miłosław, Czerniejewo ale też ziemiańskich jak Dobrzyca, Gorzyczki, Lubstów. Partnerem medialnym wystawy jest Radio Centrum.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska