Znani i nieznani z pomnika

Avatar photoIrena Kuczyńska25 czerwca 20203min
Czoło.jpg

Na pleszewskim Rynku stoi obelisk upamiętniający osoby wpisane w historię miasta. Odsłonięto go w czerwcu 1983 roku, kiedy Pleszew świętował 700 – lecie swojej historii.  Z jednej strony obelisku jest płaskorzeźba króla Przemysła II, z drugiej uwieczniono nazwiska pleszewian: szewca, księdza i animatora kultury.

Projekt obelisku powstał w pracowni kaliskiego artysty Wiesława Andrzeja Oziminy, wykonał go pleszewski kamieniarz Mieczysław Borkowski. A ufundowali go pleszewscy rzemieślnicy.

Od strony zachodniej umieszczono płaskorzeźbę króla Przemysła II, który  jeszcze  jako książę wielkopolski,  przekazując Pleszew pod jurysdykcję sądu kaliskiego w październiku 1283 roku, napisał „civitas Plessov” czyli miasto Pleszew. Co pleszewianie przyjęli jako datę początku miasta Pleszewa. Ale tej informacji na obelisku zabrakło.

Więcej o Przemyśle II, który królem Polski był tylko 7 miesięcy, znajdziecie TUTAJ

Po stronie wschodniej umieszczono 3 nazwiska: Józefa Wilczka – pleszewskiego szewca, który w 1765 roku został burmistrzem Pleszewa. Chodziło tu o oddanie czci rzemieślnikom zaś szewcom, z których Pleszew słynął, w szczególności. W 1793 roku miało ich mieszkać w Pleszewie (z grabarzami) – 52.

Trafił na obelisk też ks. prałat Kazimierz Niesiołowski – który 50 lat pracował w Pleszewie zostawiając po sobie liczne dzieła duchowe i materialne m.in. dom parafialny, pierwszy w Wielkopolsce Ogród Jordanowski, ogrody działkowe.

Więcej o ks. prałacie Kazimierzu Niesiołowskim TUTAJ

I Włodzimierz Jacorzyński – animator kultury, który przez 50 lat życia w Pleszewie tworzył zespoły teatralne i taneczne, reżyserował liczne przedstawienia, parady, widowiska, współtworzył chór męski „Harmonia”.

O Pleszewianach z pomnika można przeczytać też na stronie Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego TUTAJ

Obelisk wpisał się na stałe w krajobraz miasta Pleszewa.  Jest ulubionym miejscem spotkań pleszewian, często przesiaduje tu młodzież, rodzice z dziećmi. Tu rozpoczynały się rajdy Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pod obeliskiem gromadzili się pleszewianie tańczący Poloneza dla Polski 4 czerwca 2019 roku. Szczegóły TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska