Krioablacja w pleszewskim szpitalu

Avatar photoIrena Kuczyńska12 stycznia 20212min
szpital4-czolo.jpg

Pleszewskie  Centrum Medyczne jest jedną z dwóch placówek medycznych w Wielkopolsce  wykonujących  zabiegi krioablacji. Do tej pory zabieg przeszło 7 pacjentów, którzy mają problemy z migotaniem przedsionków serca.  Krioablacja pozwala leczyć arytmię serca  przy użyciu ujemnych temperatur.

Zaczęło się w lipcu 2019 roku od zabiegów ablacji, czyli leczenia osób z migotaniem przedsionków serca przy użyciu ciepła.  Podczas ablacji do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową. W czasie  zabiegu krioablacji, za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza się mięsień sercowy w miejscu, które wywołuje arytmię.  

Wprowadzenie najpierw zabiegów ablacji a teraz krioablacji, wymagało rozbudowania i doposażenia Pracowni elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym, która musiała spełniać wymogi NFZ.  Pracownia z kompleksowym wyposażeniem angiograficznym pozwala na planowe wykonywanie zabiegów  ablacji i krioablacji bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu – zapewnia prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego  Błażej Górczyński.

Warto dodać, że pacjenci przechodzący zabiegi związane z migotaniem przedsionków serca mają w pleszewskim szpitalu zapewnioną kompleksową opiekę kardiologiczną. Leczenie inwazyjne       odbywa się w Pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale Kardiologicznym. Z kolei rehabilitację kardiologiczną odbywają na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej. Zaś  z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać w poradni kardiologicznej.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska