Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym przejdzie generalny remont. Szpital dostał na to z Ministerstwa Zdrowia ponad 100 000 złotych.
Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość dostarczania tego życiodajnego gazu na szpitalne oddziały, które w pandemii koronawirusa zużywają go znacznie więcej – tłumaczy radiu Centrum Błażej Gorczyński – prezes szpitalnej spółki.
Pobór tlenu w w ciągu ostatniego roku zwiększył się o 50 procent. Najczęściej był wykorzystywany na oddziale covidowym, dodatkowo utworzonym, na którym znajduje się 77 łóżek. Podczas gdy przed pandemią, w 2019 roku, szpital zużył 54 tony tlenu, to w roku 2020 – w czasie pandemii COVID-19 – zużył ton 75. Tlenu nigdy nie brakowało. Ilość gazu jest na bieżąco monitorowana nie tylko przez firmę dostarczającą tlen do szpitala, ale też codziennie przez szpital. Główny zbiornik jest uzupełniany już w momencie 50% zużycia. Szpital ma również stałe rezerwy tlenowe na wypadek nieprzewidzianej awarii – zapewnia prezes PCM Błażej Górczyński.
Tlenownia w szpitalu działa od 1982 roku, czyli od momentu oddania szpitala do użytku. Jest jedną z najważniejszych instalacji i teraz przyszła pora na jej generalny remont, przede wszystkim na wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzają tlen do szpitala. Remont rozpocznie się na przełomie maja i czerwca, potrwa miesiąc.
Przebiegać będzie w dwóch etapach, zaś na czas remontu zostanie zastosowane rozwiązanie alternatywne. Nie ma więc żadnego ryzyka przerwy w dostawie gazu. Po wymianie rurociągu zwiększy się przede wszystkim przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały tlenu – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM. Teraz wynosi ona 100 m³ na godzinę, po remoncie będzie to już 200 m³.