Coraz więcej odpadów komunalnych trafia do lasów

Avatar photoIrena Kuczyńska4 października 20214min
1.jpg
Ponad 40 000 złotych rocznie wydaje Nadleśnictwo Taczanów na sprzątanie śmieci, które wywożą do lasu mieszkańcy okolicznych miejscowości. W stertach śmieci jest wszystko, odpady budowlane, opony, a ostatnio najwięcej jest części samochodowych.
Z leśnych parkingów, wzorem państw skandynawskich, gdzie każdy zabiera swoje odpady ze sobą, bo i tak za ich utylizację płaci, usunięto pojemniki na odpady – potwierdza radiu Centrum Janusz Ruda – zastępca nadleśniczego w Taczanowie.
Nielegalne wysypiska są problemem nadleśnictw w całej Polsce. Zamiast na PSZOK ludzie wywożą odpady budowlane, pralki, lodówki, meble do lasu. Przyłapani i zidentyfikowani, często tłumaczą, że oddali do wywiezienia wyspecjalizowanej firmie a ta zamiast na PSZOK, wywiozła do lasu.
Ostatnio w okolicach Pleszewa do lasu trafiają części samochodowe, prawdopodobnie  z okolicznych warsztatów, mimo iż ich właściciele muszą mieć dowód na to, że je utylizują, zgodnie z przepisami. Tymczasem pleszewski PSZOK, w nowej siedzibie przy Polnej, części samochodowych, oprócz 4 opon rocznie, od auta osobowego, nie przyjmuje, bo … jak mówi prezes PK Grzegorz Knappe, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, do tej pory nie wydał zezwolenia na odbiór tychże odpadów w nowej siedzibie. Ale przecież PSZOK w Jarocinie je przyjmuje.
Tymczasem pomysłowość osób zatruwających nasz wspólny świat, jest nieograniczona –  jakiś naprawiacz telewizorów, stary bunkier na Karczemce, po brzegi wypełnił starymi telewizorami. A  sprzątanie lasu kosztuje i każde nadleśnictwo w Polsce wydaje na to z naszych podatków 40 000 zł rocznie.
Mandaty za śmiecenie są niewielkie. Niestety. Świadomość ekologiczna w Polsce jest bardzo niska. A mogłoby być tak jak np. w Finlandii, gdzie pojemników na śmieci nie ma w miejscach publicznych. Każdy swoje odpady  bierze do domu.
Tak jest od niedawna w lasach Nadleśnictwa Taczanów. Odpady wyprodukowane na parkingu leśnym przy drodze, zabierasz ze sobą do domu. Tym samym nie dajemy okazji do wrzucania do koszy reklamówek z odpadami przejezdnym   – tłumaczy Janusz Ruda.
foto nadleśnictwo Taczanów

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska