Ponad 4 tysiące osób 25 października Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca wzięło udział w próbie bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To rekordowa liczba.
Akcja trwała na pleszewskim Rynku przez 30 minut, ponieważ tyle ucisków zalecanych jest w ramach niesienia pierwszej pomocy. Aby przedłużyć szansę chorego na przeżycie, należy podjąć reanimację najpóźniej w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia – podkreślał ratownik Dominik Kołaski – inicjator pleszewskiej akcji.
Tego dnia na pleszewskim Rynku prezes Zarządu Famot S.A. Mariusz Derbich wręczył społecznościom trzech największych podpleszewskich wiosek: Taczanowa Drugiego, Lenartowic i Marszewa trzy elektryczne przenośne zewnętrzne defibrylatory AED – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenia, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzą osobę ratującą przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.
Zostaną one umieszczone na szkołach a w Marszewie na budynku przedszkola. Urządzenia ratujące życie odebrały sołtyski i dyrektorki szkół bo tam defibrylatory zostaną umieszczone.
9 listopada w Marszewie II, 10 listopada w Taczanowie i 16 listopada w Lenartowicach ratownicy medyczni przeprowadzą dla społeczności wsi szkolenia obsługi defibrylatorów.