Koncert poprowadził Szymon Wieczorkiewicz i to on przybliżył pleszewianom Astora Piazzollę – argentyńskiego kompozytora tanga, bandeonistę i aranżera.
Jego twórczość zrewolucjonizowała tradycyjne tango w nowy styl zwany nuevo tango, zawierający elementy jazzu i muzyki klasycznej.
Nuevo tango Piazzolli różniło się od tanga tradycyjnego włączeniem elementów jazzu , wykorzystaniem rozbudowanych harmonii i dysonansów, wykorzystaniem kontrapunktu oraz przedsięwzięciem w rozbudowanych formach kompozytorskich.
Prowadzący koncert Szymon Wieczorkiewicz podkreślał, że w Buenos Aires uwielbiano go i nienawidzono za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny.
Ale dzięki Piazzolli, tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników – mówił Szymon Wieczorkiewicz.
Zespół w składzie: Piotr Kulczewski – akordeon, Eliza Janiak – skrzypce, Oliwia Szadkowska – piano, Gabriela Lityńska – piano, Hubert Kulig – wibrafon, Wojciech Oliński – gitara oraz Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas – zauroczył pleszewskich melomanów.
W sali Zajezdni Kultury wytworzyła się niesamowita więź pomiędzy muzykami i publicznością, która reagowała emocjonalnie na to, co prezentowali muzycy.
Oni z kolei, podkreślali z uznaniem, że „w takim małym mieście, jest tyle osób, którzy słuchają wielkiej muzyki”.
Szymon Wieczorkiewicz – lider grupy muzycznej, był zachwycony Zajezdnią Kultury i publicznością. Utwory mistrza Astora Piazzolli są odległe od tego, czego na co dzień w Polsce chętnie się słucha.
Także Przemysław Marciniak – dyrektor Zajezdni nie krył zadowolenia ze współpracy z Szymonem Wieczorkiewiczem i jego zespołem.
Foto Agnieszka Piasecka