Gołuchów ma relikwie św. Walentego patrona zakochanych

Avatar photoIrena Kuczyńska14 lutego 20249min
Kosciol-w-Goluchowie-relikwiarz-sw.-Walentego-1.jpg
W gołuchowskim kościele znajduje się obraz i relikwiarz  św. Walentego – patrona zakochanych. 14 lutego odbywa się tu “mały odpust” podczas którego małżonkowie i narzeczeni polecają świętemu swoje związki.

Skąd się wziął  obraz oraz relikwie św. Walentego w miejscowości Gołuchów, tego nie wie nikt. Nie wiadomo też, dlaczego parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Wniebowziętej, odpust obchodzi  na św. Walentego i  na św. Annę,  chociaż obraz głównej patronki Matki Boskiej Wniebowziętej jest w głównym ołtarzu, a obrazy św. Anny i św. Walentego w bocznych.

.Kiedyś w głównym ołtarzu
Wracając do obrazu  św. Walentego, był on na pewno w kościele w Gołuchowie przed rokiem 1941, kiedy to okupanci niemieccy 300 – letnią świątynię wysadzili w powietrze. Mieszkańcom wsi Gołuchów udało się ocalić część wyposażenia, w tym  fragmenty  ołtarza głównego, drzwi wejściowe, konfesjonały, zabytkową monstrancję, obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej, obraz św. Anny oraz  obraz i relikwie św. Walentego.

Czytaj:  Wyburzyli kościół, żeby zbudować dom partii

O tym, czyje szczątki kryje relikwiarz w kościele, mówi łaciński napis. Kiedy w roku 1961 kościół w Gołuchowie został odbudowany i poświęcony, obrazy i relikwie wróciły, ale już nie na główny ołtarz, jak to było wcześniej. Na  zdjęciu wnętrza starego kościoła widać, że  obraz św. Walentego i relikwiarz  znajduje się nad głównym ołtarzem.

Gołuchów – zdjęcie starego kościoła przed rozbiórką

Św. Walenty nie wyparł się wiary

Co wiemy, o człowieku, który stał się symbolem miłości?  Niewiele. Był biskupem Terni w Umbrii.  Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. W  czasie prześladowań za cesarza  Klaudiusza II Gota,  asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji.

Św. Walenty wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. Walenty był bity kijami. Ale się nie ugiął. Dlatego został skazany na ścięcie. Stało się to 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia.

Patron opętanych i zakochanych
 Grób Walentego już w IV w. otoczony był szczególną czcią. Nad grobem papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem św. Walentego. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego, stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął całą niemal Europę.

Św. Walenty  był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Od lat 90. “walentynki” obchodzone są także w Polsce. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

A może sam się zakochał?
Na popularność świętego Walentego wpływają też legendy. Wg jednej z nich  Walenty złamał rozkaz cesarza i błogosławił małżeństwa młodych legionistów. Czynił to wbrew cesarzowi, który zabronił legionistom pomiędzy 18 i 37 rokiem życia wchodzić w związki małżeńskie.

Zdaniem cesarza, dobrym i wiernym żołnierzem mógł być tylko kawaler. Za niesubordynację Walenty miał być wtrącony do więzienia. Tam miał się zakochać w niewidomej córce strażnika. Podobno, pod wpływem tej miłości, dziewczyna odzyskała wzrok. Kiedy cesarz się o tym dowiedział, skazał Walentego na śmierć. Dzień przed egzekucją Walenty miał napisać list do ukochanej, kończący się  słowami: “Od Twojego Walentego”.

Święty nie tylko od święta
W Polsce imię Walentego nadawane jest od schyłku średniowiecza, zaś kult świętego  najszybciej upowszechnił się na terenach południowo-wschodniej Polski, gdzie Walenty obrany został patronem Przemyśla i diecezji przemyskiej. W Wielkopolsce relikwie świętego znajdują się  m.in. w kościele w Krobi, w Grodzisku Wielkopolskim i w Gołuchowie.

Wybierając się na spacer po parku w Gołuchowie, warto zboczyć do kościoła parafialnego i  zatrzymać się na chwilę przy obrazie świętego Walentego.  Jest on patronem zakochanych nie tylko 14 lutego, ale przez okrągły rok.

Do osobliwości wsi Gołuchów: Zamku Czartoryskich, Mauzoleum Czartoryskich, Muzeum Leśnictwa, parku trzeba dodać jeszcze jedną: kościół z obrazem i relikwiami patrona zakochanych świętego Walentego.

Gołuchów – relikwiarz św. Walentego w miejscowym kościele

Gołuchów – kościół, w którym znajduje się relikwiarz św. Walentego
Gołuchów – kościół, w którym znajduje się relikwiarz św. Walentego
Aktualizacja 2022 12 lutego. Informacje ze strony internetowej parafii w Gołuchowie, z Monografii  Diecezji Kaliskiej autorstwa Michała Kielinga i Sławomira Kęszki oraz książki "Święci na każdy dzień"

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska