Hej kolęda, kolęda

Avatar photoIrena Kuczyńska6 stycznia 20177min
Kolędy-Muzeum-Regionalne-czolo.jpg

Śpiewanie kolęd kojarzy mi się z domem rodzinnym w Ostrorogu a od kilku lat ze wspólnym kolędowaniem w  muzeach.

Najpierw wspomnienia z dzieciństwa. Kolędowało się co niedzielę, aż do Matki Boskiej Gromnicznej. Najpierw po południu przy żłóbku w kościele, a potem w domu, gdzie były śpiewniki pełne pieśni religijnych, bo rodzice byli członkami chóru kościelnego.

Na śpiewanie kolęd przychodziły ciocie – Stasia i Marcysia – ukochane przez nas siostry mojej babci Józefki. Zdarzało się, że kolędowało nawet 10 osób. Czasem tato brał do rąk skrzypce, potem brat grał na akordeonie. Na choince płonęły świeczki. Najmłodsze siostry siedziały pod choinką i bawiły się zabawkami, które w Wigilię przyniósł gwiazdor. Nie było telewizora, w radiu kolęd też raczej nie było. Chyba, że z Wolnej Europy, której w moim domu rodzinnym namiętnie słuchał i tata i dziadek.

W dorosłym życiu pamiętam wiele sytuacji związanych z kolędowaniem. W stanie wojennym kolędy śpiewane razem z przyjaciółmi z duszpasterstwa nauczycieli nie tylko w prywatnych domach ale też w Domu Sióstr Służebniczek. Potem, w latach 8′  pierwsze nieśmiałe kolędowanie w szkole, razem z uczniami w licealnej auli. I piękny głos Violetty Kuchty wtedy Sroczyńskiej. Jej wykonanie ,,Oj maluśki, maluśki, maluśki, kiejby rękawicka”przypomina mi się zawsze, ilekroć tę pastorałkę słyszę.

W latach 90. na lekcjach języka rosyjskiego w pleszewskim liceum śpiewaliśmy kolędy w języku rosyjskim. W czasach przedinternetowych, śpiewnik z kolędami, przywiózł mi z Kazachstanu ksiądz Błażej Michalewski.

,,Wot Christos rodiłsja”, ,,Pospieszajut k Wiflejemu pastuszki” a przede wszystkim ,,Tichaja nocz”, moi uczniowie śpiewali bardzo chętnie.

A wszystko to wzbogacone było fragmentem Ewangelii św. Łukasza o Bożym Narodzeniu, oczywiście w języku rosyjskim. ,,I rodiła Syna Swojewo, pierwieńca i spieleniała jewo i położyła ewo w jasli, potomu, czto nie było im miesta w gostinice”.

Odkąd na Pleszewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku jest Sekcja języka rosyjskiego, zawsze w okolicy Bożego Narodzenia śpiewamy po rosyjsku kolędy. Czytamy też fragmenty Ewangelii o Bożym Narodzeniu z Biblii rosyjskojęzycznej.

Тихая ночь, дивная ночь!
Дремлет все, лишь не спит
В благоговенье святая чета;
Чудным Младенцем полны их сердца,
Радость в душе их горит.
Радость в душе их горит.
Тихая ночь, дивная ночь!
Глас с небес возвестил:
Радуйтесь, ныне родился Христос,
Мир и спасение всем Он принес,
Свыше нас Свет посетил!
Свыше нас Свет посетил!
Тихая ночь, дивная ночь!
К небу нас Бог призвал,
О, да откроются наши сердца
И да прославят Его все уста,
Он нам Спасителя дал.
Он нам Спасителя дал.

Teraz kolędy słychać wszędzie. Rozbrzmiewają w sklepach już od początku grudnia, co mi nieco zaburza porządek roku liturgicznego. Wszak kolęda ma swój czas od Wigilii do Matki Boskiej Gromnicznej.

A ponieważ trwa jeszcze magiczny świąteczny czas, kolędy są śpiewane w Pleszewie, nie tylko w domach.

Już w poniedziałek 14 stycznia wolontariusze zaśpiewają kolędy z pacjentami Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego.

W środę 16 stycznia wspólne kolędowanie odbędzie się w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Bolesława Krzywoustego. Startujemy o 16.00. Śpiewanie przy akompaniamencie Gerarda Studzińskiego. W programie świąteczny quiz i poczęstunek. Można przyjść z dziećmi i wnukami.

W najbliższą niedzielę o godzinie 15.00 w Domu Chłopaków w Broniszewicach z charytatywnym koncertem kolęd wystąpi Zespół Folklorystyczny "Kalinka" z Blizanowa. Zaprasza szef zespołu Bogumił Kawecki.

W niedzielę o godzinie 16.00 tradycyjnie na wspólne śpiewanie kolęd zaprasza Muzeum Regionalne w Pleszewie.

Będzie można sobie pośpiewać, bez obawy o to, że tekst wyleciał z głowy. Pojawi się na ekranie. Na pewno zagrają siostry Rutkowskie: Maria i Katarzyna. Na pewno będzie to okraszone dużą porcją wiedzy o kolędach.

W sobotę 19 stycznia na „Noworoczne kolędowanie” zaprasza Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

19 stycznia o godz. 18:00 salę balową wypełnią dźwięki popularnych kolęd i świątecznych utworów w wykonaniu charyzmatycznego kwartetu smyczkowego Filharmonii Kaliskiej LIBIAMO.
Kwartet smyczkowy LIBIAMO tworzą muzycy Filharmonii Kaliskiej, w składzie Arkadiusz Hylewski, Szymon Półtorak, Kristian Pitis, Piotr Łyszczorz. Zespół koncertował m.in. w ważniejszych ośrodkach kulturalnych w rejonie Wielkopolski, na Festiwalu Muzycznym Południowej Wielkopolski, uświetniał również ważne wydarzenia kulturalne w kaliskim ratuszu i nie tylko. Kwartet posiada bogaty repertuar nie tylko klasyczny. Na szczególną uwagę zasługują ich własne liczne, efektowne aranżacje i opracowania z kręgu muzyki operowej, musicalowej, filmowej, ludowej oraz popularnej, w tym również ciekawe wiązanki tematów klasycznych i rozrywkowych.
Tym razem kwartet zaprezentuje polskie kolędy i pastorałki oraz znane utwory świąteczne m.in.: "Santa Claus is coming to town" czy "White Christmas".
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Aby zadbać o Państwa wygodę prosimy o wcześniejsze zapisy.

Polecam też koncert w wykonaniu Scholi Lenartowickiej oraz zespołu Sound of Haeven o godzinie 19.30 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie.

O przygotowaniach do koncertu, którego premiera odbyła się 30 grudnia w kościele w Lenartowicach, pisałam na bloguTUTAJ

 

 

Zdjęcie z Koncertu kolęd w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w roku 2016


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska