Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy obchodzony jest od 2003 roku. I co istotne. Proklamowała go Międzynarodowa Organizacja Pracy utworzona 28 czerwca 1919 roku na paryskiej konferencji pokojowej. BHP jest ważnym elementem funkcjonowania firm.
Wielkopolskie obchody BHP
W tym roku Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy zorganizowała pleszewska firma FAMOT. Godne uwagi jest to, że wydarzenie składało się z dwóch części – zwiedzania zakładu i części seminaryjnej, którą w Zajezdni Kultury w Pleszewie poprowadził Tomasz Szymkowiak, główny Specjalista ds. BHP.
Zwiedzanie FAMOTu
Niewątpliwie atrakcją konferencji była możliwość zwiedzenia pleszewskiej firmy FAMOT. I co istotne, goście mogli poznać historię firmy, której początki sięgają roku 1877. Wtedy przedsiębiorca Ignacy Jezierski stworzył w Pleszewie warsztat produkujący maszyny rolnicze. I co ciekawe, niektóre z nich można oglądać na historycznej ekspozycji.
Niewątpliwie ważne było to, że uczestnicy seminarium mieli też możliwość podejrzeć z bliska firmę FAMOT. Przede wszystkim poznali, jak funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych na świecie fabryk, produkujących obrabiarki sterowane numerycznie.
Dziś i jutro FAMOTu
Pierwszym punktem drugiej części spotkania, już w Zajezdni Kultury, było wystąpienie członka Zarządu FAMOTu. Izabela Spiżak zaprezentowała funkcjonowanie fabryki. Mówiła też o planach inwestycyjnych pleszewskiej fabryki na najbliższe lata, przede wszystkim o budowie nowej hali produkcyjnej.
Seminarium
Po wystąpieniu Izabeli Spiżak, przyszedł czas na główny temat seminarium. Urząd Dozoru Technicznego przybliżył zebranym temat „Eksploatacji, zagrożeń i wypadków związanych z urządzeniami transportu bliskiego”. O zagrożeniach wypadkowych przy użytkowaniu maszyn i urządzeń, o mobbingu w relacjach pracowniczych mówił przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.
Przede wszystkim Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pleszewie przybliżył ważny ostatnio temat „Czynnik biologiczny w środowisku pracy – pandemia COVID-19”. O bezpieczeństwie pożarowym w zakładach produkcyjnych mówił przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie
Fotka z Zajezdnią w tle
Bezsprzecznie lunch jest bardzo ważnym elementem każdej konferencji. Wtedy można wymienić się doświadczeniami na temat BHP, zadać pytania prelegentom. Jest chwila luzu i rozmowy.
Godnym uwagi jest finał czwartkowej konferencji. Niewątpliwie wszyscy uczestnicy seminarium z przyjemnością zapozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia pod kultową Zajezdnią Kultury.