Poczta przy Wojska Polskiego otwarta i poświęcona

Avatar photoIrena Kuczyńska11 lipca 20227min
4-wstega.jpg
Nowa siedziba poczty w Pleszewie spełnia wymogi, odpowiada standardom i gwarantuje rozwój usług pocztowych - uważa Andrzej Bodziony - wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej, obecny na otwarciu i poświęceniu placówki

 

Prezes Bodziony zapewnił, że najwcześniej we wrześniu, zostanie otwarta agencja pocztowa w ścisłym centrum Pleszewa – przy ul. Sienkiewicza 8.

Henryk Kasperski – naczelnik PP w Pleszewie, wiceprezes Zarządu PP Andrzej Bodziony, Dominika Czub – dyrektor RS Poznań
Urząd daleko od człowieka

Relokacja siedziby poczty jest od kilku tygodni tematem numer 1 w Pleszewie. Mieszkańcy miasta, zwłaszcza starsi, nie rozumieją, dlaczego najważniejszy urząd wyprowadzono tam, gdzie kończy się Pleszew. Zaburza to koncepcję Pleszewa jako miasta kompaktowego, czyli takiego, gdzie najważniejsze sprawy załatwia się w ciągu 15 minut. Może wizerunek miasta poprawi agencja w centrum miasta. Za słowo będziemy tu w Pleszewie trzymać naczelnika Henryka Kasperskiego.

Więcej:Poczta wyrzucona za miasto
Lepiej dla pocztowców i dla klientów

Podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia siedziby poczty przy ul. Wojska Polskiego 35, zarówno wiceprezes Andrzej Bodziony jak i dyrektor Regionu Sieci Dominika Czub przekonywali, że nowa lokalizacja poczty w Pleszewie, jest znakomita. Stary  budynek przy ul. Poznańskiej 28, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa i był zagrożeniem dla pracowników.

Otwarcie poczty

Ich zdaniem, po przenosinach, poprawiły się warunki pracy pocztowców, klienci mają duży parking a osoby niepełnosprawne bez problemu dostaną się do środka.

Otwarcie poczty – pamiątkowe zdjęcie
Taksówką na pocztę

W tym samym czasie, kiedy wiceprezes, dyrektor i starosta pleszewski Maciej Wasielewski przecinali wstęgę, pod pocztę podjechała taksówka, z której wysiadła   seniorka, poruszająca się o lasce. Żeby załatwić sprawę na poczcie, musiała ona wydać 30 zł, bo tyle kosztuje kurs taksówki w tę i z powrotem. Jakimś rozwiązaniem są busiki PPL 1 i PPL 2. Ale co robić przez godzinę prawie, czekając na powrotny busik? Stać na przystanku?

Sławomir Tomków – z trąbką jakiej używano w dyliżansach
Matka  Boska pomoże?

Tymczasem prezes Bodziony przekonywał, że w nowej lokalizacji będzie można rozwijać podstawowe funkcje poczty – czyli usługi doręczenia, usługi kurierskie i logistyczne co może zachęcić klientów biznesowych. O seniorów, którzy wiele spraw załatwiają na poczcie, upomniał się zaproszony do poświęcenia placówki ks. kanonik Krzysztof Guziałek. Ofiarował obrazek Matki Boskiej z kościółka św. Floriana, z nadzieją na pozytywne i jak najszybsze uruchomienie agencji Poczty Polskiej przy ul. Sienkiewicza.

Otwarcie poczty – ks. kanonik Krzysztof Guziałek
Otwarcie poczty – poświęcenie ks. Krzysztof Guziałek, Henryk Kasperski – naczelnik poczty w Pleszewie, wiceprezes Zarządu PP Andrzej Bodziony, Dominika Czub – dyrektor RS Poznań
Historycznie

Otwarcie poczty na nowym miejscu uświetnił Sławomir Tomków – kolekcjoner pamiątek pocztowych z Leszna, który zagrał na trąbce, zapożyczonej ze starego dyliżansu. Przywiózł on też do Pleszewa stary aparat telefoniczny – sprawny. Wrzucając do automatu złotówkę i „wykręcając numer”, można było zadzwonić i przypomnieć sobie stare czasy przedkomórkowe.

Otwarcie poczty i powtórka z działania pocztówkomatu i znaczkomatu


Na wystawie były też skrzynki pocztowe oraz automat do sprzedaży pocztówek. Wrzucając 1 zł, można  było sobie kupić w automacie okolicznościową pocztówkę z wizerunkiem Królewskiej Poczty z 1892 roku, z krótką historią, którą kolekcjoner znalazł na blogu.

Otwarcie poczty – wystawa fotek siedziby
Pamiętacie zielone skrzynki?
Kto pamięta automat telefoniczny?

Był kościółek, była poczta, została ulica

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska