Sędziowie – represjonowani przez system, spotkali się z pleszewianami

Avatar photoIrena Kuczyńska25 września 20227min
307775606_491538446314884_847083307343278927_n.jpg
W Zajezdni Kultury można oglądać wystawę zdjęć Piotra Wójcika  "Sprawiedliwość", która dokumentuje działalność polskich sędziów i prokuratorów. Otwarcie wystawy było jednym z elementów spotkania z sędziami szykanowanymi przez władze - Igorem Tuleją, Pawłem Juszczyszynem i Waldemarem Żurkiem.

 

Goście przyjechali do Pleszewa na zaproszenie Piotra Kusiakiewicza i Moniki Matyjaszczyk natomiast spotkania, warsztaty fotograficzne, projekcja filmu „Sędziowie pod presją”, panel odbywały się w Zajezdnia Kultury w Pleszewie.

„Sprawiedliwość” wpuszczona w przestrzeń Zajezdni

Także ekspozycja zdjęć autorstwa Piotra Wójcika znalazła miejsce w przestrzeniach Zajezdni Kultury, co z uznaniem podkreślał Piotr Wójcik – autor fotografii. Mówił, że są placówki kultury w Polsce,  które zdjęć sędziów i prokuratorów – jego autorstwa, nie chcą u siebie eksponować. Gdyby pan fotografował  widoki  czy obrazy przyrody, to co innego, wtedy byśmy mogli je powiesić, ale za takie zdjęcia – na razie dziękujemy – opowiadał.

Zdjęcia sędziów i prokuratorów

Fotoreporter, dokumentalista, laureat  konkursu Grande Presse Photo 2022 za fotografię uchodźców z Ukrainy a przede wszystkim mistrz zdjęć portretowych opowiadał o swojej pracy, o relacjach z sędziami – bohaterami swoich zdjęć zwłaszcza. Wystawa znajduje się w holu Zajezdni Kultury i będzie tam do połowy października. Trzeba ją obejrzeć, zdjęcia są niezwykłe. Bo zarówno ich autor jak i bohaterowie fotek to osoby niezwykłe.

Goście pod wrażeniem

Podobnie jak sędziowie, którzy nawiedzili Pleszew. Goście byli pod wrażeniem liczby osób, które przybyły na spotkanie z nimi. W piątkowy wieczór, zamiast siedzieć w domku z lampką wina czy ciepłą herbatką, państwo przyszli z nami się spotkać – podkreślał Igor Tuleya – najbardziej znienawidzony przez władzę za bezkompromisowe wyroki.

Okazał się bezpośrednim, sympatycznym człowiekiem, podobnie jak Paweł Juszczyszyna – najdłużej represjonowany sędzia w Polsce i Waldemar Żurek – jednego z najbardziej szykanowanych sędziów. Sędziowie tłumaczyli jak ważny jest rozdział władzy ustawodawczej, prawodawczej i sądowniczej. Mówiono o konieczności reformy sądownictwa w Polsce ale bez ingerencji polityków.

Wolne sądy to podstawa

 

Działo się to po projekcji filmu dokumentalnego „Sędziowie pod presją”  Iwony Harris i Kacpra Lisowskiego. Panel prowadził sędzie Krzysztof Urbaniak – ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, który od ponad 20 lat orzeka w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Pleszewie. Uczestniczy też regularnie – co podkreślał – w protestach w obronie Wolnych Sądów w Kaliszu przed siedzibą Sądu Okręgowego.

Goście podkreślali, jak ważne są wolne sądy dla demokracji w Polsce. Zapewniali, że chętnie spotkają się np. ze strażakami z OSP czy z członkiniami KGW, nawet za pomocą social mediów, żeby jak najwięcej ludzi w Polsce rozumiało, że sądy nie mogą być podległe władzy – jakiejkolwiek.  Apelowali też do obecnych na sali o uświadamianie tej prawdy swoim znajomym, sąsiadom.

O Pleszewie było głośno

W godzinach przedpołudniowych w Zajezdni Kultury odbyło się spotkanie sędziów i projekcja filmu dla  młodzieży szkół średnich.  O czym władze oświatowe miał zawiadomić jeden z posłów PiS, podobno zawiadomiony przez rodzica. Do Pleszewa dojechała ekipa TVP, która zrobiła relację. Była też TVN 24 i krótka relacja w Faktach. O Pleszewie było znów głośno – z relacji sędziów, którzy okazali się sympatycznymi i otwartymi ludźmi wynika, że nie wszędzie są oni mile widziani. Podobnie jak wystawa zdjęć Piotra Wójcika. Były też warsztaty fotograficzne.

Niżej fotorelacja Agnieszki Piaseckiej. Więcej zdjęć Agnieszki Piaseckiej TUTAJ

***

Na wydarzenie “Sędziowie pod presją” do Zajezdni Kultury, która jest jego współorganizatorem zaprasza Kancelaria Lex Partner Piotr Kusiakiewicz, Fundacja Moniki Matyjaszczyk oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Kaliszu.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska