Odszedł Tomasz Kuberka – samorządowiec, lokalny polityk, społecznik, weterynarz

Avatar photoIrena Kuczyńska12 października 20224min
63467bbb90ad1_o_large.jpg
Wiadomość o śmierci Tomasza Kuberki zasmuciła jego bliskich, przyjaciół, kolegów, z którymi działał w lokalnej polityce, z którymi tworzył "Gazetę Pleszewską".

 

Tomasz Kuberka został moim znajomym na początku lat 80., kiedy powstawała pierwsza „Solidarność”. Potem spotkaliśmy się w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”, który powstał w 1989 roku, aby przeprowadzić w Pleszewie kampanię kandydatom Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie do Sejmu, w czerwcu 1989 roku.

Czytaj4 czerwca 1989 Pleszew postawił na zmianę władzy

Miting przed wyborami do Sejmu 4 czerwca 1989 roku – Tomasz Kuberka był jednym z organizatorów spotkania z kandydatami na posłów i senatorów
W radzie miejskiej

Rok później  kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wygrali wybory do Rady Miejskiej w Pleszewie.Tomasz Kuberka stanął na czele pierwszej rady odrodzonego samorządu. Był nim przez dwa lata.  W 1994 roku współtworzył Stowarzyszenie Razem dla Pleszewa, które przekształciło się w Razem dla Ziemi Pleszewskiej. W radzie miejskiej zasiadał do 2014 roku.

W gabinecie weterynaryjnym

Tomasz Kuberka był lekarzem weterynarii, rozmiłowanym w swoim fachu. Po studiach na wydziale weterynarii  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wrócił do Pleszewa, gdzie od 1970 do 1990 roku pracował w pleszewskiej lecznicy przy ul. Poznańskiej. Kiedy w 1990 roku prywatyzowała się weterynaria, wraz z bratem, stworzyli prywatną firmę weterynaryjną. Potem Tomasz prowadził gabinet z synem Mirosławem, który, podobnie jak starszy syn Zbigniew, poszedł w ślady ojca. Teraz zwierzęta – coraz mniejsze – leczy trzecie pokolenie Kuberków – dzieci Mirosława – wnuki Tomasza – Małgorzata i Adam.

W sklepie i w stolicy

Tomasz Kuberka miał duszę społecznika.W 1989 roku, w ramach Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, prowadził sklep spożywczy z tańszą żywnością (chlebem, mlekiem, serem) dla mieszkańców miasta Pleszewa przy ul. Poznańskiej. W 1990 roku był w grupie pleszewian, którzy zabiegali w stolicy o utworzenie w Pleszewie siedziby Urzędu Rejonowego, który był zaczątkiem powiatu pleszewskiego.

W redakcji Gazety Pleszewskiej

W 1990 roku był jednym z założycieli „Gazety Pleszewskiej” , która powstała w Pleszewie po upadku cenzury, wiosną 1990 roku. Pierwszy numer wyszedł w październiku 1990 roku. Wydawał ją Komitet Obywatelski „Solidarność” – natomiast tworzyły ją osoby różnych profesji m.in. lekarz weterynarii Tomasz Kuberka. Jego wywiady, artykuły, były pełnokrwiste, ubarwiały gazetę, Tomasz  był w swoich poglądach i wypowiedziach bezkompromisowy.

Czytaj też  Tak się rodziła Gazeta Pleszewska

Kolega, działacz, sąsiad

Wiadomość o jego odejściu zasmuciła nie tylko rodzinę ale też dawnych kolegów z redakcji „Gazety Pleszewskiej”, członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, w którego tworzenie w Pleszewie, w 1980 roku był mocno zaangażowany. I tych z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z 1989 roku. Zasmuceni są koledzy z ławy szkolnej w pleszewskiej Jedynce i Liceum im. St. Staszica oraz sąsiedzi z ulicy Niesiołowskiego.

Tomasz Kuberka przechodzi do historii jako jeden z kreatorów życia miasta Pleszewa po wyborach 4 czerwca 1989 roku, które zmieniły oblicze Polski

Czytaj: Pleszew przed wyborami, które zmieniły Polskę

W sobotę pożegnanie

W sobotę, po mszy św. pogrzebowej o godzinie 11.00, w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela, odprowadzimy pleszewianina Tomasza Kuberkę na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska