27 grudnia 1918 roku pleszewianie pośpieszyli z pomocą powstańcom w Poznaniu

Avatar photoIrena Kuczyńska27 grudnia 20223min
lipiec-w-min-Kopiowanie-hotel-w-Boguslawiu.jpg
27 grudnia 1918 roku, na wieść o wybuchu powstania, 80. pleszewian, pod dowództwem sierżanta Antoniego Kozłowicza, wyruszyło pociągiem do stolicy Wielkopolski, aby pomóc poznaniakom w wyzwalaniu miasta spod władzy Niemców.

 

Wybuch powstania nie zaskoczył pleszewian. Od 15 grudnia czekali na sygnał z Poznania. Telefon zadzwonił 27 grudnia 1918 roku nazajutrz po przyjeździe do stolicy Wielkopolski Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty i ambasadora spraw polskich na świecie.

Ignacy Jan Paderewski przemawia z balkonu Hotelu Bazar – nazajutrz 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu powstanie zwane wielkopolskim
W Poznaniu

Pleszewianie byli przygotowani, od 27 listopada w mieście funkcjonowała Naczelna Rada Ludowa i Straż Obywatelska, które były zaczątkiem oddziałów powstańczych. Informację o przygotowaniach do powstania przywiózł ze zjazdu Rad Robotniczych i Żołnierskich  porucznik Ludwik Bociański. Czekano tylko na sygnał. I ten nadszedł 27 grudnia 1918 roku po południu. W ciągu kilkudziesięciu minut, na dworcu w Kowalewie, zebrało się 80 młodych pleszewian z sierż. Antonim Kozłowiczem na czele. W Poznaniu z dworca ruszyli ku Kaponierze, by bronić dostępu do centrum miasta, niemieckim grenadierom.

W Krotoszynie

Wrócili do Pleszewa, po wykonaniu zadania, by 31 grudnia wyruszyć w kierunku Krotoszyna, który wciąż jeszcze był niemiecki. To pleszewianie opanowali krotoszyńskie koszary, pocztę, to sierż. Jan Przybylski, plutonowy Józef Seidel i st. szer. Zygfryd Metelski wywiesili polski sztandar na krotoszyńskim ratuszu.

***

Dzisiaj pleszewianie świętują, wywieszają flagi, zapalają znicze pod pomnikiem powstańca na Rynku.

Odsłonięcie pomnika 15 października 2018 roku

Szerzej w tym linku:Pleszewianie walczyli o Poznań i Krotoszyn

Przy plebanii na Pl. Kościelnym, gdzie w 1918 roku odbywały się zebrania przygotowujące powstanie  znajduje się tablica okolicznościowa odsłonięta w 1928 roku.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska