Zdaniem Zenona Lisiaka – dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzycy – ucznia zmarłego Kazimierza Kulki – jest on w Dobrzycy – człowiekiem legendą, mimo iż pochodzi z powiatu jarocińskiego.
Z Goliny
Urodził się w Golinie 24 lutego 1927 roku, do szkoły podstawowej uczęszczał w Ciświcy. W czasie okupacji rodzina Kulków została wywieziona do Niemiec. Po powrocie do kraju Kazimierz Kulka kontynuował edukację w gimnazjum w Jarocinie, po maturze uczył się na Wyższych Kursach Biologii i Geografii w Katowicach.
W Namysłowie
W latach 1951 – 1959 pracował w Szkole Podstawowej w Namysłowie (woj. opolskie). To tam, w 1955 roku, był inicjatorem nadania szkole imienia Adama Mickiewicza – mówi Zenon Lisiak. Kiedy w 2015 roku w namysłowskiej szkole obchodzono 60 – lecia nadania imienia, odszukano Kazimierza Kulkę i zaproszono na uroczystości.
W Pleszewie
W powiecie pleszewskim pojawił się w roku 1959 – otrzymał pracę w Powiatowym Inspektoracie Oświaty w Pleszewie. Dwa lata później ożenił się z Marią – także nauczycielką i został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Dobrzycy.
W Dobrzycy
Wtedy dobrzyckie dzieci uczyły się w trzech budynkach – przy ul. Pleszewskiej, przy Parkowej i w pomieszczeniach niejakiego Kulińskiego – co można przeczytać na stronie Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzycy. Cztery lata później szkoła zajęła jeszcze cztery sale w dobrzyckim pałacu.
Otwarcie szkoły
W tej sytuacji kierownik szkoły zaczął zabiegać o budowę w Dobrzycy nowej szkoły. I udało się – 2 lutego 1971 roku już przecinano wstęgę w nowym budynku. Zaś Kazimierz Kulka zapisał się w historii Dobrzycy jako jej budowniczy. Nowoczesna szkoła z wyposażonymi gabinetami, salą sportową, stołówką – to był skok cywilizacyjny – podkreśla Zenon Lisiak.
Nadanie imienia
W 1973 roku – który UNESCO ogłosiło międzynarodowym Rokiem Kopernikańskim z okazji 500 rocznicy urodzin astronoma, szkole w Dobrzycy nadano patrona Mikołaja Kopernika. Co było powodem do dumy dla inspiratora – Kazimierza Kulki. Pamiętam, jak w latach 70. oprowadzał po szkole – nas nauczycieli Liceum im. St. Staszica – kiedy przyjechaliśmy do Dobrzycy na konferencję.
Misja i realizacja
Kazimierz Kulka – kierownik a później też dyrektor szkoły ukończył magisterskie studia na wydziale pedagogiki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ukończył też studia podyplomowe dla kadry kierowniczej w szkołach. Jako nauczyciel był bardzo dynamiczny, miał poczucie humoru, jak z rękawa sypał anegdotami – takim zapamiętał go Zenon Lisiak. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych do zrobienia – „była misja i realizacja”.
Medale dla szkoły i dyrektora
Szkoła w Dobrzycy, pod kierunkiem dyrektora Kazimierza Kulki została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej, została też przyjęta do Klubu Przodujących szkół. On otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski a także Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi. W latach 80. został wpisany do Księgi Ludzi Zasłużonych dla Rozwoju Gminy Dobrzyca.
Niżej Kazimierz Kulka w szkole – zdjęcia z Kronik Szkoły Podstawowej w Dobrzycy
Przygoda z uniwersytetem
Kazimierz Kulka kierował szkołą do 1990 roku, po czym przeszedł na emeryturę. Ale i wtedy był aktywny. Zorganizował i prowadził Świetlicę Socjoterapeutyczną dla dobrzyckich dzieci. W gminie Dobrzyca funkcję Pełnomocnika ds. Uzależnień.
Wraz z prof. Czesławem Janickim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, reaktywował w Dobrzycy Uniwersytet Ludowy w ramach Wielkopolskiego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.
Edukowanie
Wiedzę obywatelską ale też fachową zdobywali tam młodzi rolnicy z okolicznych miejscowości. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej przygotowywano ich do prowadzenia gospodarstw na nowych warunkach, uczono ich wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe – wspomina Zenon Lisiak.Kiedy wyczerpała się formuła Uniwersytetów Ludowych, których siedzibą był dom parafialny na Rynku, dyrektor Kulka organizował Dwuletnie Studium Językowe.
Otwarty na ludzi
To on był inicjatorem, organizatorem i realizatorem ufundowania tablicy poświęconej dobrzyckiemu proboszczowi, społecznikowi ks. Henrykowi Buchalskiemu na domu parafialnym w Rynku. Odsłaniał ją prof. Janicki. Kazimierz Kulka współpracować umiał zarówno z proboszczem ks. Henrykiem Buchalskim jak i prezesem RSP Nowy Świat – posłem na Sejm Stanisławem Królikiem.
Aktywny na emeryturze
Pamiętam liczne wydarzenia związane z funkcjonowaniem Uniwersytetu Ludowego w Dobrzycy, którego kierownikiem był Kazimierz Kulka.Uczestniczyłam w nich jako redaktor naczelna „Gazety Pleszewskiej”. Niezmiennie byłam pod wrażeniem aktywności emerytowanego nauczyciela – kolegi po fachu.
Żył życiem szkoły
Kazimierz Kulka żył życiem szkoły, chętnie w niej bywał. Regularnie organizował spotkania nauczycieli emerytów, jeździł na wycieczki – Zenon Lisiak wspomina, że w 2006 roku wchodził z kolegami na Tarnicę. Nie doczekał 50 – lecia nadania Szkole Podstawowej w Dobrzycy patrona Mikołaja Kopernika, który przypada w lutym 2023 roku.
Spoczął w Dobrzycy
Kazimierz Kulka cieszył się szacunkiem lokalnej społeczności,w 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzyca. W czwartek, 29 grudnia 2022 roku, żona Maria, dzieci, z których był dumny – córka Alicja – nauczycielka i syn Jarosław – nauczyciel, rodzina, znajomi, sąsiedzi, koledzy nauczyciele, dawni uczniowie odprowadzą go na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu w Dobrzycy – miasteczku, w którym przeżył ponad 60 lat.
Zdjęcia z kronik dzięki uprzejmości Ewy Balcer – kierowniczki Biblioteki Gminnej w Dobrzycy i dyrektora ZSP w Dobrzycy Zenona Lisiaka