Zielone Świątki w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku

Avatar photoIrena Kuczyńska27 maja 20233min
Obraz-w-Tursku1.jpg
W Zielone Świątki w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej  w Tursku odbywają się uroczystości związane z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej.

Historia kultu sięga 1764 roku, kiedy w wigilię Zielonych Świątek, w oddalonych o 7 km od Turska Lenartowicach, doszło do niezwykłego wydarzenia…

Modlitwy za wybór króla

Był to czas bezkrólewia po śmierci Augusta II Mocnego, kiedy ówczesny prymas  abp Władysław Łubieński w Zielone Świątki zarządził modlitwę za wybór nowego króla.  Został nim potem Stanisław August Poniatowski.

Drzeworyt poszybował na wschód

Tymczasem w Lenartowicach pod Pleszewem, w przeddzień Zielonych Świątek,  żona karczmarza Jana Biadały wyniosła z domu „na słońce” zawilgotniały nieco święty obrazem malowany na drewnie z Matką Boską, św. Barbarą i św. Michałem. Kroniki odnotowały, że “przy bezwietrznej pogodzie, na oczach wielu” drzeworyt uniósł się w górę i poszybować miał na wschód. Osiadł w Tursku, na piasku, gdzie teraz jest  Ogrójec.

 

Nowy kościół

Obrazek umieszczono w kościele. Zaczął łaskami słynąć. Przybywało pielgrzymów. Kościół okazał się za mały. Pobudowano nowy – duży. W 1806, w czasach Księstwa Warszawskiego, został konsekrowany. W czasie zaborów przybywali tu pątnicy także zza Prosny.

Tursko – koronacja obrazu
Patriotyczne Tursko

W 1968 roku prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński, koronował obraz złotymi koronami. W stanie wojennym bp Jan Michalski z Gniezna głosił tu patriotyczne kazania. Każdego roku w Zielone Świątki przybywają do Turska  pielgrzymi pieszo, rowerami, samochodami. Trzydniowy odpust zakończy się we wtorek wieczorem poświęceniem pojazdów mechanicznych.

W Zielone Świątki w Tursku jest święto

 

Więcej Obraz Matki Boskiej przyniósł wiatr do Turska


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska