Dyrektor szpitala dr Ryszard Bosacki ubolewał nad tym, że z zaproszenia na konferencję skorzystało niewielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Konferencja odbywała się w Zajezdni Kultury, otworzył ją prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński. Otworzył ją ordynator oddziału onkologicznego dr Zbigniew Olejak, prezentując najnowsze procedury leczenia raka.
5300 pacjentów rocznie
Rocznie na oddział onkologiczny w Pleszewie, który jest drugim co do wielkości ośrodkiem onkologicznym w Wielkopolsce, trafia 5300 pacjentów. W 2023 roku zaledwie 20 procent stanowili mieszkańcy powiatu pleszewskiego. W tym roku od stycznia do kwietnia przyjęto 1900 pacjentów, w tym 1002 kobiety i 896 mężczyzn. Do pleszewskiego szpitala trafiają kobiety z rakiem sutka, pacjenci z rakiem jelita, płuca, prostaty i przewodu pokarmowego. Kompleksowo leczy się raka piersi i jelita grubego.
Rak piersi najczęstszy
Przy czym rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem w powiecie pleszewskim. Zapadają na raka głównie kobiety po pięćdziesiątce. Ale zaczyna dotykać też pań pomiędzy 20 i 30 roku życia. Każdego roku radykalnego leczenia w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi w Pleszewskim Centrum Medycznym wymaga 150 pacjentek. Dotyczy to zarówno zabiegów oszczędzających jak i mastektomii.
W przypadku mastektomii coraz częściej pacjentki jednocześnie poddają się rekonstrukcji piersi, która jest refundowana przez NFZ.
Onkologia krok po kroku
Podczas konferencji zaprezentowano funkcjonowanie oddziału onkologicznego krok po kroku. Zrobiła to pielęgniarka oddziałowa mgr Wiesława Sztylka. Lekarze pracujący na oddziale – omawiali postępy w leczeniu wczesnego raka piersi, zaawansowanego raka piersi, współpracę oddziałów chirurgicznego i onkologicznego, prezentowano nowoczesną radioterapię. Była mowa o raku żołądka i raku płuc, który staje się wyzwaniem. Nie zabrakło prezentacji laparoskopowej operacji jelita grubego oraz omówienia roli psychologa na oddziale onkologicznym.
Niewielu lekarzy rodzinnych
Wszystko to przygotowano z myślą o medykach nie związanych ze szpitalem, „bo oni to wszystko wiedzą” – co podkreślał dr Ryszard Bosacki – dyrektor ds. medycznych szpitala. Ubolewał, że tylko bardzo nieliczni lekarze rodzinni ( w tym dr Adela Grala – Kałużna, Aleksandra Kaziuk, Krystyna Dwornik – Świgoń)), skorzystali z konferencji, gdzie prezentowano tyle nowości i gdzie można było, dla dobra swoich pacjentów, nawiązać kontakty ze specjalistami.
Bardzo bogaty Program XI Pleszewskich Dni Onkologicznych z nazwiskami prelegentów: TUTAJ
Prezentacja oddziału
Ordynator Oddziału
- lek. Zbigniew Olejak – specjalista onkologii klinicznej
Pielęgniarka Oddziałowa
- mgr Wiesława Sztylka – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego
Zespół lekarski w składzie:
- lek. Anna Sikora-Zieja – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Małgorzata Kruszwicka – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Paulina Ostrowska – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Julia Jezierska-Guźniczak – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Małgorzata Podskarbi – starszy asystent, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Kasjana Jankowska – w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej
- lek. Dariusz Meyer – młodszy asystent
Zespół psychologów w składzie:
- mgr Jagoda Walendowska – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTTPB nr 574
- mgr Joanna Matuszczak-Świgoń – psycholog, doktorantka na Wydziale Psychologiii Kogniwistyki UAM
- mgr Katarzyna Majchrzak – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta PTTBP nr 972