
Msza św. w farze, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i szkockie tańce - tak czczono pamięć dr. Wiktora Tomaszewskiego - urodzonego w Pleszewie lekarza, uczonego, społecznika, działającego w Edynburgu.
W ubiegłą sobotę, z udziałem gości z Edynburga, upamiętniono urodzonego w Pleszewie „doktora wszech nauk medycznych” Wiktora Tomaszewskiego, który od 1941 roku mieszkał i pracował w Uniwersytecie w Edynburgu, rozwijając wydział medyczny tamtejszego uniwersytetu.


Odsłonięcie
O swoim wybitnym stryju wspomnienie napisał Tadeusz Tomaszewski, który też przyjechał w sobotę do Pleszewa i razem z burmistrzem Pleszewa Arkadiuszem Ptakiem i Izabelą Brodzińską przewodniczącą Polsko-Szkockiego Towarzystwa Kulturalnego w Edynburgu.

Czytamy tam, że Wiktor Tomaszewski urodził się w Pleszewie 17 marca 1907 roku. Jego rodzicami byli Maria z domu Urbaniak i Wincenty Tomaszewscy. Prowadzili zakład ogrodniczy. (-) W piątym roku życia dzięki matce nauczył się czytać i pisać po polsku. W 1925 roku zdał maturę w pleszewskim liceum, po czym wstąpił na wydział lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Ukończył go z tytułem doktora wszech nauk lekarskich. Pracując, studiował filozofię i psychologię. Prowadził wykłady z anatomii człowieka, badał wpływ tlenu i dwutlenku węgla na organizm ludzki. Przed samą wojną uzyskał doktorat, był też najmłodszym docentem w zakresie chorób wewnętrznych na Uniwersytecie Poznańskim. Wybuch wojny zastał go w Stanach Zjednoczonych a statek, którym podróżował zawinął do Anglii. Od 1941, w stopniu kaprala podchorążego, pełnił służbę Polskim Wydziale Lekarskim, który powstał pod kierunkiem prof. Antoniego Jurasza przy Uniwersytecie w Edynburgu. Opracował tam pierwszy polsko-angielski i angielsko-polski słownik lekarski. Był jednym z pionierów stosujących fotografię luminescencyjną dla celów medycznych. .WIKIPEDIA

Lekarz gen. Maczka
(-) Po zakończeniu działalności Polskiego Wydziału Lekarskiego przechodzi do pracy w publicznej służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii. Jest stale aktywny, wspiera swoich kolegów lekarzy w kraju i działa na rzecz Polonii. Doprowadza do urzeczywistnienia fundacji im. Polskiego Wydziału Lekarskiego oferującej stypendia dla młodych polskich lekarzy pracujących naukowo. Jest osobistym lekarzem gen. Stanisława Maczka.
Doktor Honoris Causa
(-)W 1983 roku jedno z najstarszych towarzystw medycznych na świecie, założone w 1681 roku, Royal College of Physicians, prosi go o przyjęcie honorowego członkostwa. W 1984 r. Akademia Medyczna w Poznaniu nadaje mu tytuł doctora honoris causa, a w 1991 r.Wydział Medyczny Uniwersytetu Edynburskiego – honorowy doktorat z dziedziny nauk medycznych.
Do końca życia mieszkał w Edynburgu ale na miejsce wiecznego spoczynku wybrał Pleszew. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.
Jedna w Edynburgu, druga w Pleszewie
Dwa lata temu, z inicjatywy Lidii Dymalskiej – Kubisiak przewodniczącej Komisji Historycznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, na budynku Uniwersytetu w Edynburgu została odsłonięta tablica upamiętniająca pleszewianina dr. Wiktora Tomaszewskiego, o czym przypomniał burmistrz Arkadiusz Ptak. To on, w towarzystwie członkiń Pleszewskiej Izby Lekarskiej – Adeli Grali – Kałużnej i Krystyny Horoszkiewicz, w 2023 roku, tablicę w Szkocji odsłaniał.

Msza św.
Uroczystość w Pleszewie rozpoczęła się w sobotę mszą św. w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela, na którą przybyli liczni goście a odprawił ją proboszcz ks. Dariusz Brylak w koncelebrze z wikariuszem ks. Tomaszem Przybyłem. Po mszy, uczestnicy wydarzenia przeszli pod Mur Pamięci, gdzie czekała na odsłonięcie tablica.

M

Gościnie z Edynburga
Wśród osobistości, które przybyły w sobotę do Pleszewa były gościnie z Edynburga – Izabela Brodzińska przewodnicząca Polsko-Szkockiego Towarzystwa Kulturalnego, osoba niezwykle zasłużona w krzewieniu na szkockiej ziemi pamięci o Polsce i Polakach, o naszej kulturze, historii, zasługach Polaków dla Zjednoczonego Królestwa. Towarzyszyła jej Jolanta Dembicka z Polsko-Szkockiego Towarzystwa Kulturalnego w Edynburgu.


Konsul i prezes
Prowadząca uroczystość Anna Bogacz witała też konsula RP – Leszka Wieciecha – osobiście znającego dr. Tomaszewskiego z czasów swojej służby dyplomatycznej w placówce konsularnej w Edynburgu w latach 1995 – 1999, prof. Przemysława Mańkowskiego – prezesa Stowarzyszenia Absolwentów UM w Poznaniu, gdzie w 1931 roku Wiktor Tomaszewski uzyskał dyplom lekarza medycyny.
UAM
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który powstał na bazie przedwojennego wydziału medycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reprezentowała prof. Anita Magowska – kierownik Katedry i Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Izby Lekarskie
Tablica powstała z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, której przedstawiciele – lekarze i dentyści z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z członkami Prezydium i członkami Okręgowej Rady Lekarskiej IX kadencji licznie przybyli w sobotę do Pleszewa Nie zabrakło przedstawicieli Pleszewskiej Izby Lekarskiej. Pleszewskie Centrum Medyczne reprezentował dr Ryszard Bosacki – dyrektor spółki ds. medycznych.

Tańce w kiltach
Atrakcją spotkania pod tablicą był niewątpliwie występ grupy towarzysko – tanecznej Delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Lesznie. Medycy, przyodziani w szkockie kilty, zatańczyli szkockie tańce ludowe, od Walca Bernarda począwszy.

