Na pożegnanie ze szkołą, dyrektorka spisała jej historię

Avatar photoIrena Kuczyńska5 sierpnia 20227min
295672877_4109814695809655_6707245027929966520_n-1.jpg
Anna Maria Sierecka, która w kwietnia tego roku, zrezygnowała ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Lenartowicach, opublikowała na portalu społecznościowym placówki 130 - stronicowy tekst "Lenartowicka szkoła - szkoła z tradycjami".
Jest to swoistego rodzaju pożegnanie pleszewianki ze szkołą. W kwietniu 2022 roku, zrezygnowała ona ze stanowiska „z przyczyn osobistych”.
Anna Maria Sierecka – dyrektorka ZSP w Lenartowicach w latach 2016 – 2022
Pożegnanie przez pisanie
Kilka dni temu, na profilu FB  szkoły TUTAJ , opublikowała ona tekst, dotyczący historii szkoły, w latach 1972 – 2022.  To 130 stron historii i teraźniejszości szkoły, której byłam dyrektorem. Pisanie jest dla mnie ważną częścią życia i dlatego, po ponad 6 latach na stanowisku dyrektora ZSP Lenartowice, nie wyobrażałam sobie innego pożegnania tej jednostki – napisała  Anna Maria Sierecka.
Przygoda ze szkołą skończyła się nagle

We wstępie zaznacza, że kiedy zaczynała pisać książkę, nie spodziewała się, że jej przygoda ze szkołą, skończy się tak nagle i 31 lipca 2022, „z przyczyn osobistych i życiowo niechcianych”, będzie się z nią żegnać. Dodaje, że poświęciła szkole dużo czasu, „była ona jej czwartym dzieckiem”. Potrafiłam nocami pracować ciężko, by wymyślić coś, co będzie służyć uczniom tej szkoły – zaznacza Anna Maria Sierecka we wstępie. Jako dyrektor przeszłam ogrom kontroli, które potwierdzały jej zaangażowanie i pracowitość jako dyrektora powierzonej jednostki.

Anna Maria Sierecka i Włodzimierz Osuch – poprzedni dyrektor, na zdjęciu niżej Krystyna Knappe – Bęben – poprzedniczka W. Osucha
Tekst dla życzliwych
Nawiązując do opracowania historii szkoły, była dyrektor podkreśla, że w ciągu 6 lat jej kierowania szkołą, czterokrotnie przenoszono bibliotekę, dzięki czemu mogła ona znaleźć prawdziwe perełki  – kroniki, zdjęcia, pamiętniki.
To one zainspirowały ją do napisania historii lenartowickiej szkoły wzbogaconej o spisy nauczycieli, pracowników.

Tekst dedykuje „wszystkim, którzy byli dla mnie życzliwi, wspierali i nadal wspierają w najgorszych chwilach mojego osobistego życia. Bez Waszego wsparcia ostatnie dwa i pół roku nie byłoby dla mnie do przejścia”.

50 lat historii szkoły
Opracowanie, które pozostawia Anna Maria Sierecka, dotyczy lat 1972 – 2022, z czego 6 ostatnich lat to jej czas kierowania szkołą.  Wcześniejsze lata opisała na podstawie kronik szkolnych. Znajdziemy tu opisy i zdjęcia szkolnych imprez ale też informacje o wydarzeniach w Pleszewie.
Np. w 1983 roku czytamy, że insp. Sylwester Kapała przeszedł na emeryturę, obchodzono 700 – lecie Pleszewa, odsłonięto na Rynku obelisk i otwarto Muzeum Regionalne.
Na zdjęciach z lat 90. pojawia się proboszcz ks. Grzegorz Pokrzywnicki, który święcił m.in. hale sportową. U jego boku często stoi burmistrz Marian Adamek.
Znacząca część wydawnictwa dotyczy ostatnich lat i rozbudowy szkoły.
***
I małe uzupełnienie – szkoła w Lenartowicach ma więcej niż 50 lat. Na stronie szkoły  można przeczytać, że lokalna społeczność zaczęła budować ją jeszcze w czasach zaboru pruskiego w roku 1907. W 1914 miała być otwarta ale wybuchła wojna…. W zasadzie, od 1914 roku do 1972 roku, jest w historii lenartowickiej szkoły luka.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska