Lekarze z Katowic przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi z Pleszewa

Avatar photoIrena Kuczyńska18 stycznia 20234min
FREE_840.jpg
Lekarze Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi z Pleszewa. W ciągu miesiąca dziecko obuocznie niewidome, przeszło dwa udane przeszczepy rogówki.

 

Ma szanse na pełne odzyskanie wzroku –  podkreśla na stronie szpitala dr hab. nauk med. Dariusz Dobrowolski, który przeprowadzał zabieg.

Foto Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach FB
Przez Poznań, Sosnowiec do Katowic

Chłopczyk nie widział od urodzenia. Przy wypisie ze szpitala, gdzie bliźnięta Antoś z Leonem przyszli na świat w listopadzie 2021 roku, matka wcześniaczków otrzymała skierowanie do poradni okulistycznej w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu. Tam prof. Julia Dezor – Garus zaleciła konsultację u dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św.Barbary w Sosnowcu. Matkę z doktorem umówiła pracownica Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie. Podczas wizyty zapadła decyzja o przeszczepie rogówki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Operacja przeszczepu rogówki rocznemu Antosiowi foto Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach FB
Zabiegi wyjątkowo rzadkie

Kiedy znalazł się dawca, 4 XI 2022 roku, przeszczepiono dziecku prawe oczko. Po miesiącu kolejny dawca i przeszczep rogówki oka lewego. Antoś już używa pierwszego oka wcześniej zoperowanego, dlatego ma szansę na pełne odzyskanie wzroku – czytamy na profilu katowickiego szpitala.

Foto Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach FB
Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie. – Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.
Szansa na normalne życie

Mały Antoś jest już w domu w Pleszewie. Jego mama, pani Edyta, jest wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok jej synkowi. Dzięki temu dostało on szansę na normalne życie. Jest świadoma tego, że Antosia czeka długa rehabilitacja wzrokowa. Trzeba go stymulować, pilnować, żeby wszystko goiło się prawidłowo.

Antoś po przeszczepach
Rogówka nie rośnie

Ponieważ wszczepiona rogówka nie rośnie z dzieckiem, za 2,3 lata chłopczyk będzie musiał się poddać kolejnym przeszczepom. Antoś, oprócz brata bliźniaka, ma jeszcze czworo starszego rodzeństwa.

Więcej Lekarze okręgowego szpitala kolejowego przywrócili mu wzrok rocznemu Antosiowi


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska