Aparaty do ultrasonografii poprawią jakość leczenia pacjentów oddziału hematologii w PCM

Avatar photoIrena Kuczyńska31 marca 20257min
USG-z-lekarzem-1280x720.jpg
Dwa nowoczesne aparaty USG zakupił pleszewski szpital dla oddziału hematologicznego za pieniądze przekazane w formie darowizny przez Fundację DKMS. Bardzo przydadzą się na rozbudowywanym właśnie oddziale, jedynym takim w regionie,
Rozbudowa

Trwa rozbudowa/ przebudowa pleszewskiego szpitala. Od 2019 roku wydano 120 000 000 zł. W ostatnim czasie zakończono budowę nowego skrzydła, które pozwoliło na rozbudowę Oddziału Intensywnej Terapii oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Przy salach operacyjnych powstały brudne i czyste ciągi.

Czytaj:Nowe oddziały w pleszewskim szpitalu już przyjmują pacjentów

W najbliższych dniach będzie oddana do użytku poczekalnia w głównym holu, który już wkrótce pojawią się elektroniczne udogodnienia dla pacjentów, w tym monitory z informacją o przyjęciu czy możliwość pobrania numerku do lekarza. W tej przestrzeni powstanie m.in. sklepik dla pacjentów, szatnia, rejestracja do poradni specjalistycznych, izba przyjęć na oddziały szpitalne, o czym opowiedział dziennikarzom prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński.

FILMIK TUTAJ

Przebudowa wejścia do szpitala
Przebudowa wejścia do szpitala
Przebudowa wejścia do szpitala

Oprowadził też po szpitalu, gdzie trwa rozbudowa m.in. oddziału hematologii, na który trafiły właśnie dwa nowe aparaty ultrasonograficzne, jakich na oddziale dotąd nie było, a są bardzo potrzebne, co podkreślała ordynatorka oddziału Anna Mielczarek – Biela.

Oddział hematologiczny – nowy sprzęt – dwa USG – ordynatorka oddziału Anna Mielczarek – Biela, pielęgniarka oddziałowa mgr Wanda Olesińska, prezes PCM Błażej Górczyński i Leszek Lewandowski – Starszy Koordynator ds. współpracy z podmiotami medycznymi Fundacja DKMS

Czytaj: Rozbudowa oddziału hematologii w pleszewskim szpitalu

Rozpoczęła się rozbudowa oddziału hematologii w PCM

Bardzo potrzebne

Lekarka wyjaśniła, że sprzęt będzie służył do wstępnej diagnostyki pacjenta, tuż po przyjęciu, ale także do monitorowania chemioterapii. Dzięki USG  będzie można wykonać zabiegi inwazyjne tj. nakłucie opłucnej, które będzie dużo bezpieczniejsze, dzięki zastosowaniu USG. Zdaniem ordynatorki jest to nieoceniony sprzęt dla pacjentów izolowanych, ponieważ będzie można wykonywać badania diagnostyczne na miejscu, bez przeprowadzania go do pracowni RTG. Zaś badania będą przeprowadzać lekarze z oddziału hematologii.

USG na oddziale hematologii

Hematologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem nowotworów typu białaczka, ziarnica złośliwa czy chłoniaki. Zajmuje się również pacjentami chorymi  między innymi na anemię czy mających problemy z hemofilią.

Prezes PCM Błażej Górczyński podkreślał, że  dzięki wsparciu Fundacji DKMS, pleszewski szpital może zapewnić najwyższy poziom usług medycznych pacjentom cierpiącym na schorzenia układu krwiotwórczego, a także pacjentom diagnozowanym w tym kierunku.

FILMIK TUTAJ

USG, psycholog i dieta

Przedstawiciel Fundacji DKMS –  międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego, która przekazała pleszewskiej lecznicy 300 000 zł na zakup aparatów do USG, dodał, że Fundacja uruchomiła też projekt wparcia psychologicznego na oddziale i potem pomoc także bliskim. Uruchomiła też bezpłatną poradnię żywieniową on-line – jest to projekt realizowany wespół z Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie można się zarejestrować u dietetyka.

Wejście na oddział hematologii – ordynatorka oddziału i pielęgniarka oddziałowa
Jedyny w regionie

Dr Anna Mielczarek – Biela podkreślała, że oddział hematologiczny, liczący na razie 15 łóżek, jest jedynym w regionie, nie ma takiego w Kaliszu, w Koninie, więc pacjenci z nowotworami układu krwiotwórczego właśnie do Pleszewa do szpitala trafiają. Jak długo się czeka na łóżko? Lekarka mówi, że „to zależy od stanu pacjenta, czasem – w przypadku chłoniaka, pacjent trafia na oddział z dnia na dzień, zdarza się, że w przypadku białaczki, trzeba czekać.

Warto dodać, że w pleszewskim szpitalu leczy się 25 000 pacjentów rocznie, w tym ponad 3000 to pacjenci onkologiczni.

 

Czytaj: Miliony z KPO dla pleszewskiego szpitala

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska