Baby, ach te baby!

Irena Kuczyńska21 sierpnia 201812min
Lata-20-lata-30-czolo.jpg

Przeboje z lat 20. i 30. rozbrzmiewały dzisiaj w ogrodzie przy Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie.

Na koncert zespołu Gentle Swing z Poznania zaprosiło pleszewian Senioralne Centrum Wolontariatu.

Gości przybywających do ogrodu przy CWIO witano pralinkami, które w przeddzień przygotowały pod okiem Karoliny Domagalskiej uczennice Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariuszki.Ewa, Maria i Genia – wolontariuszki z SCW wręczały każdemu gadżety i ulotki z informacją dla kogo utworzono Senioralne Centrum Wolontariatu.

Część pań przywdziała stroje z dwudziestolecia międzywojennego.  Były pióra, lisy, perły, stroiki na głowy, kapelusze. A Teresa Lisiak przyszła z uszydełkowaną parasolką.

Teresa z parasolką własnej roboty

Goście zajmowali krzesła, foteliki, a nawet leżaki wypożyczone z UMiG Pleszew. Przed samą 18.00 ponad sto siedzisk  było zajętych.

Tymczasem na scenie urządzonej w altance  na podwyższeniu młodzi muzycy z zespołu Gentle Swing stroili instrumenty i “zgrywali się” z panem Irkiem z Domu Kultury, który pełnił rolę akustyka.

Pralinki, kawa w kubeczkach roznoszona przez młodych wolontariuszy, piękna letnia, ale nie upalna pogoda budowały nastrój oczekiwania na koncert związany ze 100 – leciem odzyskania niepodległości.

Piosenki, które ma w swoim repertuarze zespól Gentle Swing, powstały w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Przed koncertem cztery wolontariuszki – pionierki Senioralnego Centrum Wolontariatu zostały nagrodzone dyplomem i bonem do restauracji Frascati.

Lucyna Roszak - prezes Fundacji Animacja i Irena Kuczyńska - ambasadorka projektu Senioralne Centrum Wolontariatu
  Teresa Lisiak, Genia Kurzawa, Krysia Furmankiewicz, Ania Kończak   

Trzy z nich: Genowefa Kurzawa, Anna Kończak i Krystyna Furmankiewicz są związane budynkiem zwanym  “szkołą na Nowej Wsi” od wielu lat.

Odkąd opuściły go przedszkolaki, które przeniosły się do przedszkola im. Misia Uszatka, był tu Dzienny Dom Pomocy, gdzie emeryci spędzali czas najpierw pod okiem Wandy Niedzielowej, potem Joanny Jezierskiej.

Trzy wspomniane panie już wtedy tu bywały i działały. Kiedy powstało CWIO też zaczęły przychodzić. Uczestniczą czynnie w wielu imprezach organizowanych przez Fundację Animacja m.in. w Dniu Sąsiedzkim czy w Biegu Przemysława, gdzie pomagają wręczać pakiety startowe uczestnikom biegu.

Są dobrymi duchami tego miejsca – podkreślała Lucyna Roszak – prezes Fundacji A nimacja, która realizuje projekt Senioralne Centrum Wolontariatu i prowadzi CWIO.

Teresa Lisiak jest wolontariuszką – nowicjuszką, ale to ona na co dzień opiekuje się wszystkimi kwiatami doniczkowymi w całym budynku.

Teresa i Lucyna

Po wręczeniu nagród zaproszono do wspólnego zdjęcia wszystkie panie, które miały na sobie elementy strojów charakterystycznych dla lat 20. i 30.

A potem ogrodem zawładnęła muzyka. Julian Kuczyński (nomen omen – zbieżność nazwiska i imienia z  moim wnukiem) zapowiadał poszczególne utwory a potem śpiewał pięknym barytonem.

Julian Kuczyński i Irena Kuczyńska

Śpiewała też Karolina Kram. Publiczność wysłuchała piosenek znanych i lubianych, śpiewanych w wielu  miejscach przy różnych okazjach   m.in. “Zimny drań”, “Umówiłem się z nią na dziewiątą”, “Tango Milonga”, “Miłość Ci wszystko wybaczy”, “Ta ostatnia niedziela”… Na bis “Baby, ach te baby”.

Karolina Kram
Kamil Lis
Piotr Jaraszkiewicz
Wojciech Judkowiak

Owacjom nie było końca. Młodzi muzycy poruszyli widzów. Było wspólne śpiewanie, a potem zdjęcia i gratulacje dla zespołu. Wspomniana już Karolina Kram śpiewała, Julian Kuczyński śpiewał i grał na trąbce, prowadził też koncert, zapowiadając poszczególne utwory.

Na widowni siedziała 93 – letnia babcia wokalisty, zapatrzona we wnuka i zasłuchana w utwory wykonywane przez niego i jego przyjaciół z zespołu. Na klawiszach grał Kamil Lis, na perkusji Piotr Jaraszkiewicz, na kontrabasie Wojciech Judkowiak.

Emilia, Lucyna, Irena i Justyna - animatorki SCW

Po koncercie Lucyna Roszak zaprosiła obecnych na wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych na środę 28 sierpnia na godzinę 16.00 do ogrodów CWIO. Akompaniować będzie Gerard Grudziński.

Na bieżąco działalność Senioralnego Centrum Wolontariatu można śledzić na portalu społecznościowym.https://www.facebook.com/senioralne.centrum.wolontariatu/?notif_id=1534783807394111&notif_t=page_fan

Historia budynku przy ul. Bolesława Krzywoustego, gdzie mieści się Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i gdzie jest siedziba Senioralnego Centrum Wolontariatu w tym linku:https://irenakuczynska.pl/historia-budynku-szkoly-nowej-wsi-ktory-rowiesnikiem-niepodleglej-polski/

Zdjęcia wykonane przez Zuzannę Musielak – Rybak z portalu www.pleszew.naszemiasto.pl