Biskup ze Lwowa przyjedzie do Lutyni z relikwiami JPII

Irena Kuczyńska13 sierpnia 20203min
Kościół-w-Lutyni-Roman-Urbaniak-czolo.jpg

W sobotę do Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych w Lutyni (pow. pleszewski) przyjedzie Metropolita Lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Podczas uroczystej sumy odpustowej hierarcha przekaże parafii relikwie św. Jana Pawła II.Odpust ku czci Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych w tym roku trwa tydzień. Od poniedziałku odbywają się msze św, czuwania, modlitwy, które są przygotowaniem do uroczystości z udziałem gościa ze Lwowa abpa Mieczysława Mokrzyckiego, który w sobotę w samo południe, odprawi sumę i przekaże parafii relikwie św. Jana Pawła II.  Abp Mokrzycki był sekretarzem osobistym Jana Pawła II od 1996 roku.
Relikwie wzmocnią one jeszcze i ożywią kult tego miejsca, gdzie od połowy XVII wieku czcią wiernych się cieszy łaskami słynący obraz Matki Bożej Miłościwej z dzieciątkiem.
Obraz stał się “w cudy wielmożny” i wielu doznawało tu uzdrowienia, o czym świadczą wpisy w księdze cudów, którą proboszczom lutyńskim polecono prowadzić po wizytacji kanonicznej w roku 1675. Wymagani byli wiarygodni świadkowie zdarzenia. Największy z cudów, “wskrzeszenia dzieweczki trzy dni po śmierci” odnotowano w roku 1751. Owa dzieweczka napisała pieśń dziękczynną śpiewaną po dziś dzień w lutyńskim sanktuarium.
Warto dodać, że piątek poprzedzający główny dzień odpustu jest w sanktuarium dniem osób chorych. O 10.00 msza św. dedykowana osobom chorym i niepełnosprawnym i w podeszłym wieku połączona z udzieleniem Sakramentu Chorych.

Więcej w artykule Historia Sanktuarium w Lutyni