Blachy Bogusza na wystawie w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska14 lipca 20202min
Czolo.jpg
W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto nową wystawę czasową poświęconą urodzonemu w 1920 roku w Pleszewie malarzowi - artyście Marianowi Boguszowi w 100. rocznicę urodzin artysty. Hitem są Blachy Bogusza.

W Pleszewie znajduje się największy zbiór dzieł Bogusza – w tym 74 obrazy i 144 prace na papierze. Prawdziwy skarb stanowią Blachy Bogusza. Marian Bogusz znany jest pleszewianom jako patron ulicy, która odchodzi od Poznańskiej naprzeciwko Muzeum Regionalnego, gdzie znajduje się największy zbiór dzieł artysty. Podarowała je pleszewskiemu muzeum żona Bogusza Eulalia. Bogusz urodził się w Pleszewie w 1920 roku, tu uczęszczał do szkoły podstawowej i do liceum. Maturę zdał w „Staszku” tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Już po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą związał swoje dalsze życie. To w stolicy, współtworzył „Grupę 55”, był kierownikiem Galerii Krzywe Koło. Bogusz to malarz, rzeźbiarz, scenograf realizacji przestrzennych, animator życia artystycznego, twórca gwaszy, temper, eksperymentalnych rysunków, kubistycznych kompozycji.

Ale największą sławę przyniosły mu Blachy Bogusza. Pierwszą wystawę Blach, która zapoczątkowała pleszewską kolekcję, zorganizowano w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w 1984 roku. Cztery lata później stworzono wystawę „Blachy Bogusza”, które stały się własnością MR.

Na wystawie zorganizowanej w 100 – lecie urodzin artysty, można oglądać jego rysunki, gwasze, tempery no i oczywiście Blachy, które podarowała Pleszewowi żona artysty.
Marian Bogusz jest też patronem plenerów rzeźbiarskich „Złom – Art” organizowanych  przez MiG Pleszew.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska