Bloki na Grunwaldzkiej coraz bliżej

Avatar photoIrena Kuczyńska24 lipca 20204min
czolo-3.jpg

W Pleszewie dobiega końca budowa dwóch budynków wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej, których inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa. Inwestycja jest realizowana z kredytu zaciągniętego na preferencyjnych warunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego. Bloki są szansą na własne mieszkanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej.

Budowę bloków rozpoczęto wiosną 2019 roku. 25 czerwca w obecności licznych gości  wmurowano akt erekcyjny. Teraz budowa jest na ukończeniu. 68 szczęśliwców odbierze klucze do mieszkań wcześniej  niż planowano, być może już w październiku, bo prace w budynkach są na ukończeniu – powiedziała radiu Centrum Monika Falk – Filipowicz – prezes SML-W w Pleszewie.
Potem tylko podłogi, malowanie ścian oraz „biały montaż” w toalecie i łazience we własnym zakresie, meble i można się wprowadzać. W blokach są windy, pierwsze i jedyne, jak dotąd w Pleszewie, są też parkingi – podziemna hala garażowa, pierwsza taka w mieście.
Koszt budowy bloków – 11 000 000 zł pochodzi z kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię w Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyszły lokator wpłacić musiał tylko 5000 zł kaucji zabezpieczającej i kwotę w wysokości 10 proc. wartości mieszkania.
Resztę będzie spłacał w ratach przez 30 lat po czym stanie się  właścicielem lokalu. Cena metra kwadratowego to 3400 zł. Miesięczny koszt utrzymania 50 – metrowego mieszkania  z kredytem sięgnie od 800 do 900 zł.
Mieszkania są lokatorskie i spółdzielnia na nich nie zarabia. Korzystne dla spółdzielni jest to,  że pojawią się  kolejni odbiorcy ciepła z kotłowni przy ul. Warneńczyka – mówi prezes Falk- Filipowicz.
Ostatnie budynki na podobnej zasadzie budowała spółdzielnia przy ulicy Grunwaldzkiej w 1990 roku. Korzystano wtedy z dotacji państwowej z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, gdzie umarzano odsetki.
Potem to się skończyło i spółdzielnia zbudowała blok przy Mieszka na zasadzie deweloperskiej a lokatorzy stworzyli wspólnotę. Czy będą kolejne bloki? Nie wiadomo, bo spółdzielnia nie posiada działek pod budowę.

Budowę bloków planowano już w roku 2018. Mówiono o tym na Walnym Zgromadzeniu członków SML-W w Pleszewie:

Szczegóły Nowe bloki z windami w Pleszewie

A oto wizualizacja bloków przy Grunwaldzkiej:

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska