Boże Ciało w Pleszewie : rano procesje, wieczorem Przystanek Jezus

Irena Kuczyńska16 czerwca 201712min
Przystanek Jezus 4 w Pleszewie, czyli Schola Lenartowic i zespół Sound of Heven z charyzmatyczną Julką Piotrowską, sprawiły, że pleszewianie mogli przeżyć Boże Ciało po bożemu
jedynka-1280x504.jpg

 

Już w środę stały na rynku ławeczki, a ludzie pytali, co się będzie działo. Użytkownicy Facebooka dobrze wiedzieli, bo koncert Przystanek Jezus 4, był promowany od wielu dni.  Mogliśmy podpatrywać, jak młodzi artyści przygotowują się do swojego debiutu na prawdziwej scenie w Pleszewie.

Schola Lenartowicka

To już był czwarty Przystanek Jezus. O poprzednich koncertach pisałam na blogu. https://irenakuczynska.pl/lenartowicach-sa-tacy-ludzie-imprezy-koncert-radosc-zmartwychwstania/.

W Boże Ciało, kiedy tylko zniknęły ślady porannej procesji parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela, młodzi artyści, razem z akustykiem z Domu Kultury – Norbertem Radomskim – czyli “panem Nupą”, jak mu potem dziękowała Julia Piotrowska, rozpoczęli zgrywanie się. Żeby na 19.15 było wszystko gotowe.

Julka

Kiedy o 19.15 przyszłam na rynek, oczom nie wierzyłam. Wszystkie ławeczki były pełne. Ale nie tylko. Z tyłu, z boku, po obu stronach stali ludzie.  Ze sceny przemawiał proboszcz parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Lenartowicach ks. Mariusz Giwerski.

Ks. Mariusz Giwerski prezentuje zespoły

Zaprezentował młodych artystów, dziękował za wsparcie władzom Pleszewa, reprezentowanym przez zastępcę burmistrza Arkadiusza Ptaka. Radnej z Lenartowic – Wiesławie Gil dziękował za podarowane przez miasto równe teczki do przechowywania nut. Pięknie Schola prezentowała się z tymi teczkami.

Wiesława Gil, ks. Mariusz Giwerski, Arkadiusz Ptak

A potem zabrzmiały pierwsze akordy starej pieśni eucharystycznej “Twemu Sercu cześć składamy”, którą śpiewali wszyscy. I tak stworzyła się atmosfera. Julia Piotrowska zapowiadała, dyrygowała, śpiewała, tańczyła…

Schola Lenartowicka w składzie:1. Martyna Wojciechowska 2. Wiktoria Markiewicz 3. Patrycja Markiewicz 4. Magdalena Cukrowska 5. Weronika Waliszewska 6. Zuzanna Bachorska 7. Roksana Kasprzak 8. Wiktoria Skrzypczak 9. Izabela Furmankiewicz 10. Martyna Krowicka 11. Aleksandra Glapińska 12. Oliwia Antczak 13. Anita Łuczak 14. Julia Łuczak 15. Magdalena Skowrońska 16. Anna Włodarczyk 17. Maciej Kempiński 18. Dominik Dolata 19. Sara Piotrowska 20. Anita Błaszczak 21. Karolina Kwaśniewska 22. Dagmara Duszczak – śpiewała.

Sound of Heven w składzie: I skrzypce- Monika Walendowska i Piotr Kuchta II skrzypce – Milena Walendowska i Marta Mikołajczyk Flet poprzeczny – Jagoda Siekierska Trąbka – Krzysztof Tyburski Gitara elektroakustyczna – Michał Walendowski Gitara elektryczna – Sebastian Twardowski Gitara basowa – Mateusz Antczak Perkusja – Marcin Sołtysiak – grali.

A publiczność, jak zaczarowana, słuchała, włączając się czasem we wspólne śpiewanie, czy klaskanie. A oto utwory:
1.Twemu sercu,
2. Dzięki Ci, Panie,
3. Hej hej, wyruszcie z nami,
4. Boże Twa łaska,
5. Przybądź Święty,
6. Oto Król nasz pełen chwały,
7. Jezus Chrystus to panów Pan,
8. Będziemy tańczyć,
9. Przemień nas Panie,
10. Od rana do nocy,
11. Jezus zwyciężył,
12. MIX,
13. Kto się w opiekę,
14. Pan wywyższony,
15. Zbuduj Ojcze nasz,
16. Tak tak, Panie,
17. Wracamy na Syjon,
18. Czcijmy Jezusa,
19. Schowaj mnie,
20. Abba Ojcze,
21. Wszyscy ludzie

“Będziemy tańczyć, będziemy śpiewać” – ta pieśń, podczas której Sara Piotrowska tańczyła, mnie urzekła najbardziej.

Grają, tańczą i śpiewają

Podczas pieśni “Kto się w opiekę” mój przyjaciel ocierał łzy. Śpiewała to w domu Jego Matka i teraz na pleszewskim rynku, za sprawą śpiewającej młodzieży, powróciły wspomnienia z dzieciństwa.

“Abba Ojcze” – tę pieśń, związaną z Janem Pawłem II śpiewali wszyscy. I znów powróciły wspomnienia o papieskich pielgrzymkach.

Na koniec perełka – piosenka zaaranżowana specjalnie na Przystanek Jezus 4 w Pleszewie. “Wszyscy ludzie klaszczą w dłonie Cały Pleszew śpiewa, śpiewa. Wielka radość dziś na rynku, Król stępuje z nieba, z nieba”

A potem brawa i bis, na stojąco. I kwiaty dla Julki od Scholi Lenartowickiej i Sound of Heven. I wzruszona Julka, dziękująca wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować koncert oraz tym, którzy przyszli na koncert. Mówiła o ks. Mariuszu Giwerskim, o Arkadiuszu Ptaku, o pani Wiesi Gil, o dyrektorce szkoły w Lenartowicach Annie Siereckiej, o rodzicach, którzy pomagają i wspierają.

Widownia

Na koncercie był też proboszcz parafii św. Floriana ks. kanonik Tadeusz Pietrzak, który rano na procesji zachęcał do udziału w koncercie, był proboszcz z parafii w Tursku ks. Paweł Kubiak, który gratulował Julce, był wikariusz od Floriana ks. Mateusz Klaczyński, był dyrektor muzeum Adam Staszak. Widziałam wójta Czermina Sławomira Spychają z żoną Marzanną…

Siedzący obok mnie pan podsumował świąteczny dzień: rano procesja, teraz koncert. Wszystko na swoim miejscu.

I to jest prawda. Obecność tylu osób, to znak, że ludzie potrzebują nie tylko disco polo czy muzyki pop albo rockowej. Także muzyka religijna, dobrze zaprezentowana, daje radość.

I za tę radość serdecznie dziękuję w imieniu tych wszystkich, którzy byli w Boże Ciało na rynku. Julce oraz fantastycznej grupie młodych ludzi, życzę aby były kolejne Przystanki Jezus. A my na pewno na nich się zatrzymamy…

Z  Julką i z Sarą

Koncert fotografowali : Roman Kazimierz Urbaniak, Marcin, Marciniak, Zbigniew Jan Hain. Można je oglądać na Facebooku na ich profilach. Ja skorzystałam z fotek Romka Urbaniaka