Była ujeżdżalnia koni, będzie nowoczesne kino Pluton

Irena Kuczyńska19 października 20223min
W Pleszewie trwa przebudowa pomieszczeń dawnego kina "Pluton" w dawnych koszarach, gdzie od 28 lat mieści się Centrum Ksztalcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.
kino.jpg

Po remoncie, dawne kino “Pluton”, stanie się ogólnodostępną aulą wielofunkcyjną, na prawie 300 miejsc. Jednak nie zawsze w tym miejscu było kino…

Była ujeżdżalnia

Kino “Pluton” powstało w latach 50. XX wieku na bazie dawnej stołówki i ujeżdżalni koni. A ta została zbudowana w roku 1913, razem z koszarami, jeszcze w czasach zaborów. Ujeżdżalnia była użytkowana w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy w pleszewskich koszarach stacjonował 70 pułk piechoty.

Czytaj też: 70 pułk piechoty w czasach płk. Mieczysława Mozdyniewicza

Pleszewskie koszary w 20 – leciu międzywojennym
Potem kino

Po wojnie, artylerzystom, nie była potrzebna, dlatego przerobiono ją na kino, dokładając przestrzeń po stołówce. Kino miało swoich fanów, wyświetlano tu filmy, organizowano koncerty. Kiedy w 1993 roku wojsko opuściło koszary, kino jeszcze przez jakiś czas funkcjonowało, potem zostało zamknięte. Teraz doczeka się reaktywacji.

Będzie aula

Dyrektor CKiW OHP Krystian Piasecki mówi, że dotychczasowe pomieszczenia na 296 miejsc będą zachowane czyli sala widowiskowa, scena, zaplecze, garderoby, sanitariaty – wszystko dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na piętrze będą pomieszczenia dla obsługi kina oraz salki do warsztatów artystycznych dla młodzieży OHP-owskiej.

kino Pluton w remoncie
Nazwa pozostanie

Aktualnie trwają prace budowlane, wkrótce będzie ogłoszony przetarg na nagłośnienie, oświetlenie, wentylację, klimatyzację, wyposażenie. Aula będzie ogólnodostępna dla kinomanów i melomanów. Kultowa nazwa kino  “Pluton” pozostanie.

Czytaj też: W dawnych koszarach otwarto dwie historyczne wystawy