Chocz już ma rondo

Avatar photoIrena Kuczyńska10 stycznia 20205min
Rondo-czolo.jpg

W Choczu ukończono budowę ronda, na którym zbiegają się cztery ulice: Taczanowskiego, Konopnickiej, Grodzieckiej i Placu 1 Maja, który od dwóch lat podlega rewitalizacji.

Na ten rok zaplanowano modernizację odcinka drogi powiatowej od ronda do drogi wojewódzkiej 442.

Rondo już jest, przejazdowe, żeby mogły z niego korzystać także auta ciężarowe. I okolica ronda z Placem 1 Maja pięknieje. Burmistrz Marian Wielgosik mówi, że miasto chciało zrewitalizować cały teren od razu, ale  nie udało się pozyskać tak dużych środków zewnętrznych, czyli około 4 000 000 złotych. Dlatego powzięto decyzję modernizacji placu etapami.

W I etapie, dwa lata temu, zrewitalizowano fragment placu przy figurze św. Wawrzyńca, która upamiętnia kościółek św. Wawrzyńca, stojący tu do 1822 roku. Więcej TUTAJ

W II etapie, w roku 2019, zaczęto od odwodnienia całego terenu. Jak mówi burmistrz – Piaski – bo taka jest potoczna nazwa Placu 1 Maja, to teren zalewowy. Dzięki finansowemu wsparciu powiatu pleszewskiego, udało się to przedsięwzięcie.

W 2019 roku   zmodernizowano drogę gminną w obrębie placu,  usunięto  stare drzewa i trawniki, położono nową nawierzchnię,  wykonano zjazdy i miejsca postojowe  z kostki granitowej, ułożono chodniki z płytek betonowych,  nasadzono nowe drzewa, wreszcie wykonano rondo, na które czekali mieszkańcy Chocza. Cały teren jest oświetlony lampami ledowymi. Dzięki Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, która pozwoliła na uszczuplenie parku, nie trzeba było wykupować działek pod rondo – podkreśla z uznaniem burmistrz Chocza.

Tak przebiegały prace przy budowie ronda: foto UMG Chocz Dotychczas gmina Chocz wydała na rewitalizację terenu i  budowę ronda około 1 400 000 złotych.

Na 2020  rok zaplanowano III etap , który przewiduje przebudowę odcinka drogi powiatowej od ronda do drogi wojewódzkiej 442, wiodącej  ku chockiemu cmentarzowi. Może to kosztować ponad 1 000 000 złotych.

Pozostanie jeszcze rewitalizacja parku na Placu 1 Maja.  Na te prace gmina będzie chciała pozyskać środki zewnętrzne z Urzędu Marszałkowskiego – powiedział Marian Wielgosik. Poniżej wizualizacja projektu zagospodarowania Placu 1 Maja, który przed 1939 roku nazywał się 3 Maja. Nie było żadnych zakusów na przywracanie po 1990 roku dawnej nazwy placu. Zatem rewitalizacja placu tak, rewitalizacja nazwy nie.

Radio Centrum Nowe rondo


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska