Wkrótce w przestrzeni pokolejowej w Pleszewie pojawi się kolejny budynek. U zbiegu ulic Kolejowej i Ogrodowej miasto wybuduje COMPACT LAB PLESZEW czyli inkubator przedsiębiorczości, miejskie laboratorium, w którym spotkają się przedsiębiorcy oraz społecznicy, chcący działać na rzecz miasta i mieszkańców oraz trzygwiazdkowe miejsca hotelowe
COMPACT LAB PLESZEW u zbiegu Ogrodowej i Kolejowej wizualnie ma nawiązywać do istniejących już budynków biblioteki na dawnym dworcu i Zajezdni Kultury w małej parowozowni. Stworzy z nimi całość. Taka przynajmniej jest wizja władz Pleszewa.
Jedna dotacja od marszałka, druga z Polskiego Ładu
Na inwestycję miasto pozyskało 11 000 000 zł dofinansowania z Polskiego Ładu. W sumie powiat pleszewski otrzymał 69 000 000 zł.
Warto przypomnieć, że na przebudowę dworca na bibliotekę i parowozowni na dom kultury, Pleszew otrzymał dotację z funduszy europejskich. To nasza wizytówka i przykład inwestycji zrealizowanej z dotacji unijnych, przy dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego – podkreślał burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak. Koszt rewitalizacji terenu pokolejowego sięgnął 15 000 000 złotych.
Wracając do najnowszej inwestycji, COMPACT LAB PLESZEW pełnić ma trzy funkcje. Po pierwsze, inkubatora przedsiębiorczości dla młodych pleszewian, żeby tu mogli taniej wynająć lokal pod swoje biznesy i otrzymać doradztwo. Po drugie, ma być czymś na wzór istniejących w dużych miastach URBAN LAB, czyli miejskiego laboratorium, w którym spotkają się przedsiębiorcy, zwłaszcza młodzi oraz społecznicy, chcący działać na rzecz miasta i poprawy jakości życia mieszkańców. Po trzecie – będzie tu hotel i 39 miejsc w standardzie trzygwiazdkowym z zapleczem konferencyjnym (4 sale konferencyjne) i bazą gastronomiczną. Wszystkie te funkcje COMPACT LAB PLESZEW – zdaniem burmistrza, mają współgrać ze sobą i się przenikać.
Miasto potrzebuje hotelu
Przypomnijmy, że pierwotnie planowano, że w tym miejscu powstanie budynek usługowo mieszkalny. Dopiero, kiedy się okazało, że przy Kaliskiej 2 raczej nie ma widoków na hotel, koncepcja zagospodarowania działki u zbiegu Kolejowej i Ogrodowej się zmieniła.
I co istotne, na miejsca hotelowe w mieście liczy też Fabryka FAMOT . Ale nie tylko. Miasto ma ambitne plany utworzenia Muzeum Kolejki Wąskotorowej na stacji Pleszew Wąskotorowy w Kowalewie. Turyści będą na pewno szukali blisko kolejki miejsc noclegowych.
Podczas konferencji prasowej burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował, że inwestycja jest na etapie przetargów na dokumentację i projekt. W grudniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie. Zdaniem burmistrza projekt COMPACT LAB PLESZEW ma być dochodowy, o czym świadczą robione wcześniej biznesplany. Docelowo pracę tu znajdzie 15 osób.
Na zdjęciu wizualizacja (autor J. Jedliński, Biuro Projektowo-Techniczne)