Defibrylatory AGD przekazała firma FAMOT dla Kuczkowa, Brzezia i pleszewskiej Trójki

Avatar photoIrena Kuczyńska9 października 20228min
20221007_114635.jpg
Ponad 5000 pleszewian, zwłaszcza młodych, uczyło się udzielania pierwszej pomocy z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Pleszewska firma FAMOT ufundowała i wręczyła kolejne trzy defibrylatory AED z wyposażeniem.

W piątek w południe na pleszewskim Rynku zebrało się prawie 500 osób – przedszkolaków, uczniów pleszewskich szkół, podstawowych i średnich, żeby wziąć udział w szkoleniu z resuscytacji krążeniowej. Starsi trenowali na ponad 30. fantomach, przedszkolaki na misiach.

Tu czas ma znaczenie

Wszyscy byli bardzo podekscytowani – koordynator akcji Dominik Kołaski – ratownik medyczny, szef WOPR w Gołuchowie dwoił się i troił, tłumaczył, pouczał, co robić, kiedy znajdziemy się w sytuacji kiedy u kogoś w naszym otoczeniu dochodzi do zatrzymania krążenia.

Tu czas ma kluczowe znaczenie.  Po 4 minutach mózg umiera nieodwracalnie. Jak pomóc? Po pierwsze, trzeba sprawdzić czy osoba oddycha. Jeśli nie, należy natychmiast wezwać  zespół ratownictwa medycznego tel. 999 lub 112 i zacząć uciskać klatkę piersiową. Nie bój się! Widzisz nieprzytomną, nieoddychającą osobę, podejmuj czynności ratujące życie – apelował Dominik Kołaski.

500 osób w akcji

Taka akcja, jaka  miała miejsce w piątek na pleszewskim Rynku ale też we wszystkich szkołach, ma nauczyć udzielania pierwszej pomocy. Na  płycie przed ratuszem i na jezdniach (wyłączonych z ruchu) ustawiły się grupy uczniów, przedszkolaków, ale też wolontariuszek z Senioralnego Centrum Wolontariatu. Przed nimi leżały fantomy zwiezione przez Dominika Kołaskiego z Kalisza, Chocza, Dobrzycy… a przed maluchami – misie. Ratownicy medyczni edukowali, pokazywali, tłumaczyli.

Defibrylator dla Brzezia

Tymczasem na Rynek przyjechał prezes Fabryki Famot  Mariusz Derbich oraz członek Zarządu firmy Izabela Spiżak. Wraz z nimi przyjechały paczki z trzema  defibrylatorami AED z wyposażeniem. Pierwszy z rąk prezesa Derbicha i Izabeli Spiżak odebrała Romana Kaczmarek – dyrektorka Pleszewskiej Dwójki, której podlega Publiczne Przedszkole w Brzeziu. To tam zostanie zainstalowany defibrylator, z którego w razie potrzeby będą mogli korzystać mieszkańcy Brzezia. Pani dyrektor towarzyszył sołtys Brzezia Paweł Świątek oraz radny Jan  Noskowski.

Defibrylator dla Brzezia prezes Mariusz Derbich przekazuje Romanie Kaczmarek dyrektorce Dwójki
Debfibrylator dla Kuczkowa i Trójki

Drugi defibrylator AED trafił do Kuczkowa. Mariusz Derbich i Izabela Spiżak wręczyli go dyrektorce Publicznej Szkoły w Kuczkowie Izabeli Razik, której towarzyszyła radna oraz sołtys Tobiasz Reimann.

Defibrylator dla Kuczkowa odbiera dyrektorka szkoły Izabela Razik

Trzecie urządzenie ratujące życie odebrała z rąk prezesa Derbicha i Izabeli Spiżak – Dorota Bystrzycka – dyrektorka Pleszewskiej Trójki. Towarzyszyła jej szefowa Osiedla Królewskiego – Małgorzata Luźniarek i Piastowskiego Zdzisław Gorzeliński. oraz radny  Karol Szehyński.

Warto przypomnieć, że rok temu defibrylatory ufundowane przez firmę Famot  otrzymały społeczności Lenartowic, Marszewa i Taczanowa Drugiego.

Pół godziny uciskania fantomów

W samo południe rozpoczęło się pompowanie fantomów i misiów. Przez pół godziny, na zmianę, przy dźwiękach rytmicznej muzyki, trenowano uciskanie klatki piersiowej. Uciskał burmistrz Arkadiusz Ptak jego zastępczyni Izabela Świątek, dyrektor ds. medycznych w Pleszewskim Centrum Medycznym  dr Ryszard  Bosacki, prezes Famotu Mariusz Derbich, czł. zarządu Izabela Spiżak, radni, sołtysi, którzy przybyli na Rynek.

Akcja dla Życia i Zdrowia – prezes FAMOT-u Mariusz Derbich
Akcja dla Życia i Zdrowia – Izabela Spiżak

 

Nie tylko na Rynku

Podczas gdy na Rynku resuscytację oddechowo – krążeniową wykonywało prawie 500 osób, w szkołach podstawowych i średnich od 12.00 do 12.30 to samo robili uczniowie i nauczyciele. W sumie było to 5000 osób. Oczywiście w każdej placówce był obecny ratownik, który instruował i nadzorował oraz pouczał.

Coraz więcej osób przeszkolonych

Po zakończeniu akcji na Rynku Dominik Kołaski dziękował wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w zorganizowanie przedsięwzięcia. Dodał, że aktualnie na terenie MiG Pleszew, znajduje się już 15 defibrylatorów AED. I coraz więcej osób jest przeszkolonych w prowadzeniu resuscytacji i przywracaniu czynności serca.

Osoby zaangażowane w organizację wydarzenia

Czytaj też: Orzeł Innowacji Rzeczpospolitej dla firmy FAMOT

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska