Dobrzycki ratusz namalowany na 10 – lecie odzyskania praw miejskich

Avatar photoIrena Kuczyńska26 marca 20247min
433918987_25161776856801195_6196453686935288070_n.jpg
W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarto wystawę z okazji 10 - lecia odzyskania praw miejskich przez Dobrzycę. Hitem wystawy jest namalowany przez Izabelę Balcer obraz dobrzyckiego ratusza, na podstawie rysunku ks. Stanisława Śniatały.
Historia obrazu namalowanego przez dobrzyczankę jest ciekawa. Powstał on na bazie rysunku, który – na podstawie podniszczonego zdjęcia z 1868 roku, narysował ks. Ks. Stanisław Śniatała – dobrzycki proboszcz w latach 1901 – 1947.
Dobrzyca w czasie zaboru pruskiego – w środku obrazek wykonany przez ks. St. Śniatałę na podstawie zdjęcia
Ratusz jak malowany
Komisarz wystawy i kustosz Muzeum Ziemiaństwa Szymon Balcer mówi, że dobrzycki ratusz mógł wybudować na początku XIX wieku – twórca zespołu pałacowo – parkowego gen. Augustyn Gorzeński albo jego następcy. Na początku XX wieku ks Stanisław Śniatała   – autor „Monografii Dobrzycy”, który w parafii św. Tekli pracował od 1906 do 1947 roku, wykonał rysunek ratusza na podstawie zdjęcia z roku 1868. Niestety, mówi Szymon Balcer, nie przetrwało zdjęcie. A kryty gontem, ratusz z pruskim murem, mógł być rozebrany w latach 70. XIX w.
Dlatego tak ważny jest obraz Izabeli Balcer, namalowany na okoliczność obchodów 10. rocznicy odzyskania przez miasteczko praw miejskich.
Dokumenty z myszką
 Miłośników lokalnej historii zaintrygować może też najstarszy dokument, który zawiera nazwę Dobrzyca. W roku 1327 odnotowano w dokumentach sądu w Kaliszu, że zjawił się jako świadek Nicolaus de Dobritza – tłumaczy Szymon Balcer.Ten średniowieczny dokument wypożyczony jest z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.  Perełką jest reprodukcja przywileju lokacyjnego dla Dobrzycy z 8 maja 1440 wydanego przez Tumlina Dobrzyckiego 8 maja 1440 roku a  spisanego po łacinie przez Michała proboszcza w Kotlinie i altarzystę w Pleszewie. Uznany za zaginiony, niedawno został odnaleziony w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Był wpięty w inne dokumenty dotyczące powiatu krotoszyńskiego – podkreśla Szymon Balcer. Są na wystawie wypisy z ksiąg miasta Dobrzyca.
Najstarszy dokument w którym pojawia się słowo Dobrzyca
Reprodukcja przywileju lokacyjnego dla Dobrzycy wystawionego przez Tumlina Dobrzyckiego 8 maja 1440

Historia na planszach
Nowością są na wystawie zdjęcia sprzed 120 lat m.in. dobrzyckiego dworca z kolejką. Na przygotowanych przez pracowników muzeum planszach można prześledzić ciekawe dzieje miasta Dobrzyca.W miniony weekend świętowano 10 rocznicę odzyskania przez Dobrzycę praw miejskich, które miasteczko utraciło w 1934 roku. Już w 2008 roku władze gminy Dobrzyca rozpoczęło zabiegi wokół odzyskania praw miejskich, o czym pisałam TUTAJ
Warto więc zajrzeć do dobrzyckiego pałacu podczas wiosennych spacerów po parku. Np. w II święto Wielkanocy
.
Wystawa w pałacu

Zdjęcia Joanna Pankowiak i Przemysław Glinkowski

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska