Dokładają Nerowi trzecią rurę

Avatar photoIrena Kuczyńska12 marca 20213min
Deptak.jpg

Do końca czerwca potrwają prace przy układaniu trzeciej rury w korycie rzeki Ner w Pleszewie. Deptak, który biegnie nad powierzchnią rzeki od ulicy Targowej do ulicy Sienkiewicza, stanie się ścieżką pieszo – rowerową z nasadzeniami drzew, krzewów i ławeczkami jako miejscem wypoczynku

Nie ziszczą się, niestety, sny pleszewian o odkryciu rzeczki Ner, którą ze względu na zapach spuszczanych ścieków, w końcówce lat 60., wpuszczono w rury i przysypano ziemią na odcinku od ulicy Lipowej do ulicy Sienkiewicza i trochę dalej.

Nie odkryją rzeki Ner

Zdarzało się, że podczas ulewnych deszczów, dwie rury nie nadążały ze zbieraniem wody i Ner się rozlewał, przypominając pleszewianom, że ich miasto leży nad rzeką. Powstał więc pomysł odkrycia rzeki, którego nie zaakceptowały Wody Polskie albo dołożenie Nerowi trzeciej rury.

Trzecia rura Neru

Pomysł z trzecią rurą jest właśnie realizowany przez Przedsiębiorstwo Komunalne, w związku z czym, deptak jest zamknięty dla przechodniów. Prace z układaniem trzeciej rury potrwają do końca czerwca – powiedział radiu Centrum prezes PK Grzegorz Knappe.

Koszt inwestycji sięga 3000 000 zł, które pochodzą z środków komunalki i dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach projektu „Infrastruktura i środowisko”.

Na miejscu dawnego deptaka na Nerze powstanie ścieżka pieszo – rowerowa, która będzie elementem większego projektu, czyli ścieżki, która pobiegnie od ulicy Samulskiego do Sienkiewicza wzdłuż torów kolejki i dalej od Sienkiewicza do Ogrodowej i do Targowej.

Miasto zleciło wykonanie projektu ścieżki. Jako pierwszy ma być realizowany odcinek od Sienkiewicza do Targowej.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska