Dwa nowe żubrzyki przyszły na świat w Gołuchowie

Avatar photoIrena Kuczyńska13 maja 20212min
Podusta-z-cielakiem-czolo.jpg

W gołuchowskiej zagrodzie żubrów przyszły na świat dwa cielaki. Na razie trudno określić płeć młodych, bo matki Podusta i Poisencja II nie pozwalają podejść opiekunom na tyle blisko, żeby sprawdzić, chłopczyk to czy dziewczynka. Ojca żubrzątka mają tego samego, jest nim byk Pogaj…

9 maja powitano na świecie pierwszego żubrzyka, trzy dni później drugiego. Dzieci i matki czują się dobrze – zapewnił radio Centrum Tomasz Rakowski – kierownik działu parkowego w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W sumie zagrodę zamieszkuje teraz 8 żubrów: byk Pogaj, Podusta i Posencja II, ubiegłoroczne potomstwo Pogaja, Podusty i Poisencji II czyli Podborek i Podgajek, starsza córka Pogaja i Poisencji – Powójka oraz dwa bezimienne żubrze noworodki. Na razie całe towarzystwo zostaje w Gołuchowie. Już wkrótce żubry będą miały jeszcze jedną zagrodę, na zmianę.

Jej budowa jest na etapie projektowej a realizowana będzie w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce w latach 2019 – 2023”, gdzie 85 % to dotacja unijna do 15 % wkładu z Funduszu Leśnego.

Za kilka tygodni OKL, tradycyjnie już, ogłosi konkurs na imię dla żubrzątek. Musi się ono zaczynać na sylabę „PO”. W ciągu 44 lat w gołuchowskiej zagrodzie żubrów mieszkało prawie 120 królewskich zwierząt. Z tego ponad 100 przyszło na świat w Gołuchowie. W tym są dwa żubrzątka, do których dostępu bronią bardzo opiekuńcze mamy, co utrudnia określenie ich płci.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska